Działania dla dzieci i młodzieży

Ważnym elementem działań lokalnych są aktywności skierowane do najmłodszych mieszkańców gmin. Z myślą o dzieciach i młodzieży z gmin lokalizacyjnych PGE EJ 1 już od kilku lat organizuje różnego rodzaju projekty edukacyjne w szkołach związane z popularyzacja wiedzy na temat energetyki jądrowej np. pokazy naukowe, wycieczki do nowoczesnego centrum nauki „Eksperyment”, czy pokazy filmowe. Ponadto Spółka organizuje interaktywne warsztaty fizyczno-chemiczne dla dzieci w  świetlicach sołeckich.

Od 2015 r. PGE EJ 1 jest także organizatorem konkursu związanego z energetyką jądrową. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.  W pierwszej edycji konkursu (konkurs plastyczny) udział wzięło 300 uczniów, którzy nadesłali łącznie 100 prac. Spośród nich wyłoniono 46 laureatów. W tegorocznej edycji w konkursie (konkurs wiedzy) udział wzięło 290 uczniów z 14 szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z terenu trzech gmin lokalizacyjnych Gniewino, Choczewo i Krokowa, które rywalizowały o nagrody rzeczowe. W konkursie wyłoniono laureatów 1 i 2 miejsca na poziomie szkół: podstawowej oraz gimnazjalnej.

 

 

W ramach programu przygotowywane są także publikacje edukacyjne, które pomagają najmłodszym zrozumieć zjawiska związane z promieniotwórczością i wytwarzaniem energii jądrowej. W 2014 r. w ręce przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych trafiły książeczki-kolorowanki przedstawiające schemat elektrowni jądrowej, dla starszych dzieci powstała broszura pt. „Podróż do wnętrza atomu”, przygotowana przez Fundację FORUM ATOMOWE.

Pobierz dokument

Świadomie o atomie
pgeej_swiadomieoatomie_site