Minister skarbu Wielkiej Brytanii ogłosił, że rząd brytyjski udzieli gwarancji na pożyczkę w wysokości 15 miliardów USD na budowę elektrowni jądrowych przez Electricite de France.

EDF oświadczyła, że potrzebuje ustalenia ceny za energii z elektrowni jądrowych w wysokości 95 GBP za MWh, podczas gdy subsydia dla energii z elektrowni wiatrowych i słonecznych zagwarantowane przez rząd brytyjski oznaczają, że cena energii odnawialnej wyniesie powyżej 100 GBP /MWh. Komentatorzy uważają, że rząd brytyjski zadeklaruje zgodę na bodźce finansowe dla EDF wystarczające, by firma ta rozpoczęła budowę elektrowni w Hinkley Point C z reaktorami EPR. Energia jądrowa i morskie farmy wiatrowe stanowią zasadnicze elementy planu energetycznego rządu premiera Camerona, który ma doprowadzić do zastąpienia jednej piątej elektrowni brytyjskich nowymi mocami w ciągu 10 lat.

Gwarancje rządowe są kluczowym elementem dla zmniejszenia ryzyka, jakie poniesie EDF przy budowie i finansowaniu elektrowni Hinkley Point C. Gwarancje stanowią zabezpieczenie dla banków i obniżają koszty obsługi długu. Pozwoli to firmie EDF uzyskać finansowanie na warunkach zbliżonych do oprocentowania płaconego przez rząd. Jak oświadczył minister energetyki Ed Davey, EDF będzie płacić stawki komercyjne za gwarancje rządowe. Gwarancje nie stanowią więc subsydiowania energetyki jądrowej, bo mogą je uzyskać także inne projekty energetyczne.

Wielka Brytania nie budowała elektrowni jądrowych od 1995 roku. Obecnie potrzeba będzie 110 miliardów GBP na inwestycje w nowe elektrownie i sieć przesyłową. Za energię z morskich farm wiatrowych rząd brytyjski będzie płacił w najbliższych latach do 155 GBP/MWh, za energię z wiatraków na lądzie 100 GBP/MWh, a za energię z dużych instalacji fotowoltaicznych 125 GBP/MWh. Komentatorzy podkreślają, że przy tak wysokich cenach energii z instalacji wiatrowych i słonecznych energetyka jądrowa jest konkurencyjna nawet przy cenie proponowanej przez EDF.
 
Źródło: Bloomberg

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Print this page