rozmowy_premiera_czech_z_prezydentem_usa_500x300

(Elektrownia jadrowa w Temelinie, Czechy)

Kwestia rozbudowy elektrowni jądrowej w Temelinie zdominowała rozmowę premiera Czech Petra Nečasa z prezydentem USA Barackiem Obamą w Waszyngtonie.

Czechy zamierzają do 2025 r. uruchomić dwa nowe reaktory w elektrowni w Temelinie. Amerykański przemysł nuklearny liczy, że uda mu się wygrać przetarg na ich dostarczenie. Obecnie trwają negocjacje w tej sprawie na najwyższym politycznym szczeblu. – Zapewniłem prezydenta Obamę, że przetarg dotyczący budowy nowych reaktorów będzie prowadzony w sposób jasny i przejrzysty.  Spodziewamy się, że otrzymamy oferty od trzech firm.  Wygra najlepsza – zapewnił premier Nečas

Rozmowy, jakie prowadzili Nečas i Obama, obejmowały cały pakiet współpracy w dziedzinie atomistyki. Oprócz zaangażowania amerykańskich firm w budowę nowych reaktorów, Stany Zjednoczone – jak podaje Biały Dom na swojej stronie internetowej – zadeklarowały współpracę naukowców z obu państw (USA reprezentować w niej będzie Texas A&M University), stworzenie w Pradze Centrum Współpracy nad Cywilnym Programem Nuklearnym, a także uruchomienie wymiany studentów.

Oprócz współpracy w dziedzinie atomistyki premier Czech i prezydent USA zadeklarowali bliską kooperację w kwestiach bezpieczeństwa. Stany Zjednoczone zamierzają poprzeć plany umieszczenia na terenie Czech bazy do ćwiczeń dla pilotów śmigłowców biorących udział w misjach NATO. Ośrodek miałby powstać w pobliżu Pardubic.

Źródło: „Prague Post”, Whitehouse.gov, 2.11.2011

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Print this page