World Association of Nuclear Operators (Światowe Stowarzyszenie Operatorów Jądrowych- WANO) powołało w swoim nowym biurze w Hong Kongu zespół techniczny odpowiedzialny za prowadzanie przeglądów bezpieczeństwa nowych elektrowni jądrowych, zanim zostaną one uruchomione.

Jednym z najistotniejszym programów realizowanych przez WANO było zorganizowanie w pracujących elektrowniach jądrowych wzajemnych przeglądów, podczas których grupa ekspertów, rekrutująca się spośród członków stowarzyszenia, przedstawiała recenzję metod stosowanych przez innych operatorów.

Podobną pracę wykonywał będzie nowo utworzony zespół ds. wzajemnych przeglądów przed rozruchem, z tą różnicą, że przedmiotem jego pracy będą reaktory, które nie osiągnęły jeszcze stanu krytycznego. Zespół skupi się na „przygotowaniu i gotowości…” tych reaktorów „do bezpiecznego i niezawodnego uruchomienia”. Zespół utworzą oddelegowani recenzenci, którzy doświadczenie w przeprowadzaniu oceny zdobywali w pozostałych biurach WANO, w Atlancie, Moskwie, Paryżu i Tokio, jak również w centrum koordynacyjnym w Londynie.

Jean-Marie Baggio, który poprowadzi projekt mówi: “Jedno z zaleceń komisji śledczej badającej wypadek w Fukushimie nakazuje prowadzanie przez WANO wzajemnych przeglądów każdej nowej elektrowni jądrowej przed jej rozruchem, zanim reaktory osiągną stan krytyczny.” Dyrektor zarządzający WANO, George Felgate:  „Zebranie zespołu naszych ekspertów ds. prowadzenia przeglądów w miejscu, w którym występuje ogromny rozwój inwestycji w zakresie nowych obiektów jądrowych, przyniesie korzyści nie tylko WANO, ale też naszym członkom.”

Hong Kong jest rzeczywiście dobrą lokalizacją dla zespołu, ze względu na program energetyki jądrowej realizowany przez Chiny- kraj ten w chwili obecnej buduje 25 reaktorów. Kolejne 38 bloków jądrowych budowanych jest na całym świecie. Jednak największe korzyści z wzajemnych przeglądów czerpać mogą kraje realizujące swoje pierwsze inwestycje w zakresie energetyki jądrowej, takie jak Białoruś, Polska, Turcja oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. W przyszłości planowane jest uruchomienie programów jądrowych m.in. w Bangladeszu, Jordanie, Indonezji, Kazachstanie, Arabii Saudyjskiej i Wietnamie.

Źródło: World Nuclear News

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Print this page