Na blogu „Los Wiaheros” dostępny jest już kolejny opis podróży tropem francuskich elektrowni jądrowych, którą w ramach programu „Świadomie o atomie” odbywa właśnie Alicja. Tym razem odwiedziła ona miejscowości Chambord, gdzie miała okazję zwiedzić działające przy elektrowni Centrum Informacji Publicznej oraz Chinon, gdzie udało jej się dotrzeć aż do wnętrza reaktora. Okazało się jednak, że samo odnalezienie elektrowni nie było tak proste, jak mogło by się wydawać.

„Zwykle już z daleka widziałam budynki elektrowni i obłoki pary, a tym razem za nic nie mogłam zlokalizować elektrowni, aż do momentu gdy już do niej dojechałam. Wieże chłodnicze rzeczywiście bardziej przypominają latające spodki niż te tradycyjne masywne, wysokie tuby. Potwierdziła się więc informacja, że elektrownia została zbudowana tak, aby nie była zbyt widoczna z okolicznych wzgórz. Wokół terenu, na którym znajduje się elektrownia powstało miasteczko, w którym mieszkają głównie pracownicy z rodzinami. Nie ma tu więc w bezpośrednim sąsiedztwie atrakcji turystycznych, które mogłyby „ucierpieć” z powodu mało urodziwego sąsiada” – pisze Alicja.

zamek_w_chinon_570x321

Zamek w Chinon

Ciekawym wątkiem na tym etapie podróży Alicji był też bezpośredni kontakt nie tylko z mieszkańcami, ale tym razem również pracownikami elektrowni jądrowych, którzy opowiedzieli m.in. o tym jak ważną rolę pełni komunikacja i łatwy dostęp do informacji na temat elektrowni. Jak stwierdza blogerka – „Potwierdziło się więc to, co zauważyłam już na początku tej podróży, informacja o działalności elektrowni i monitoringu środowiska, to tutaj podstawa. Naprawdę robi się wiele by zaspokoić ciekawość, rozwiać wątpliwości, czy wyjaśnić zaistniałe okoliczności ludziom, którzy mieszkają w pobliżu elektrowni jądrowych, ale też wszystkim, którzy tej informacji się domagają”.

chinon_570x321

Pełną treść wpisu można znaleźć na blogu Los Wiaheros:  http://www.loswiaheros.pl/swiadomie-o-atomie/elektrownie-jadrowe-nad-loara

 

 

 

 
Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Print this page