Prace budowlane w najnowszej francuskiej elektrowni jądrowej są już na finiszu. Budynek reaktora został właśnie przykryty potężną metalową kopuła o średnicy 46 metrów.

 

 

Do jej zainstalowania użyto jednego z najpotężniejszych dźwigów na świecie. Kopułę, która waży 260 ton trzeba było unieść i osadzić na budynku mierzącym 44 metry. Po przyspawaniu kopuła zostanie pokryta betonem. W tym czasie zostanie również zainstalowany zbiornik ciśnieniowy reaktora i generatory parowe. Flamanville będzie pierwszą francuską elektrownią wyposażoną w reaktor trzeciej generacji EPR o mocy 1650 megawatów.

 

 

Zdaniem przedstawicieli EdF, właściciela elektrowni, prace budowlane zostały zrealizowane już w 95 proc. Instalacje elektryczne i mechaniczne są gotowe w prawie 50 proc. Elektrownia ma zacząć działać w 2016 r. W tym samym mniej więcej czasie powinna zostać oddana do użytku fińska elektrownia Olkiluoto-3, również wyposażona w reaktor typu EPR.

Konstrukcja reaktora została opracowana przez Arevę, EdF i Siemensa. Jest to rozwinięcie najpopularniejszego w Zachodniej Europie typu reaktora PWR – chłodzonego wodą pod ciśnieniem. Oprócz Francji i Finlandii dwie elektrownie wyposażone w EPR są budowane w Chinach. Pierwsza z nich o nazwieTaishan-1 ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.

 

 flamanville_03_524x294

Opracowano na podstawie materiałów EDF (edf.com)

 

 

 
Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Print this page