Za cztery lata ruszą prace przy budowie nowej elektrowni jądrowej w Finlandii. Helsinki są pierwszą stolicą, która podjęła taką decyzję od czasu awarii w elektrowni jądrowej w japońskiej Fukushimie – pisze agencja Reuters.

W lipcu 2010 r. fiński parlament przyjął ustawę o budowie dwóch kolejnych reaktorów. Po awarii w Japonii w kraju rozpoczęła się dyskusja, czy nie należy wstrzymać programu atomowego. Ostatecznie jednak Finowie uznali, że należy go kontynuować – i wskazali miejsce, gdzie powstanie nowa elektrownia. Zostanie ona umiejscowiona w miejscowości Pyhäjoki na północy kraju, nad brzegiem Zatoki Botnickiej. Koszt inwestycji szacuje się na 4-6 mld euro. W ten sposób Finlandia chce uniezależnić się od dostaw surowców energetycznych z Rosji – podkreśla Reuters.

Według planów budowa elektrowni rozpocznie się w 2015 r. Do 2013 r. ma zostać wyłoniony partner technologiczny. – Czekamy na oferty od dostawców technologii do stycznia. Po tym czasie zaczniemy je analizować i wystąpimy do fińskiego rządu o zgodę na budowę – oświadczył Tapio Saarenpaa, prezes koncernu Fennovoima.

Obecnie w Finlandii działają cztery reaktory jądrowe, które pokrywają prawie 30 proc. zapotrzebowania kraju na prąd. 

Źródło: Reuters, informacje prasowe Fennovoima, 5.10.2011

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Print this page