Walencja leżąca nad brzegiem Morza Śródziemnego jest zarazem stolicą prowincji o tej samej nazwie, odwiedzaną co roku przez 5 mln turystów. Za granicami miasta, (61 km w linii prostej oraz 100 km drogami od Walencji)  pośród górzystego krajobrazu, znajduje się jeden z najważniejszych obiektów regionu – elektrownia jądrowa w Cofrentes.

cofrentes_valencia_npp_banner_570x380

Źródło: Foronuclear

W siłowni pracuje ponad 700 osób, większość z nich to okoliczni mieszkańcy. Z energii wyprodukowanej w elektrowni korzysta ponad 5 mln rodzin z regionu Walencji. Co roku do kasy lokalnych samorządów operator elektrowni wpłaca 3 mln euro podatków. W trakcie wymiany paliwa i dłuższych planowanych przestojów remontowo konserwacyjnych elektrownia angażuje do pracy od 800 do 1000 dodatkowy osób.  W okolicy, poza przemysłem jądrowym i turystycznym, funkcjonuje branża rolnicza. Rolnicy uprawiają tam głownie zboża, oliwki, brzoskwinie oraz produkują wino z zlokalizowanych tam winnicach

Co o elektrowni sądzą mieszkańcy regionu, jaki ma ona wpływ na biznes, krajobraz i społeczeństwo? Zachęcamy do obejrzenia filmu o historii elektrowni w Cofrentes, opowiedzianej przez lokalnych restauratorów, właścicieli winnic i innych mieszkańców, którzy żyją w jej sąsiedztwie od lat.

 

 
Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Print this page