Branża jądrowa napędza lokalną gospodarkę

Dzięki energetyce jądrowej gospodarka dwóch amerykańskich stanów – Północnej i Południowej Karoliny – jest bogatsza o 20-25 mld dolarów (62-78 mld złotych) rocznie.

 

duke-energy_us_catwaba_npp_01_572x380

Elektrownia Jądrowa Catawba w USA posiadająca dwa reaktory o mocy 1129 MW
Źródło: duke-energy.com


Naukowcy z Clemson University (Południowa Karolina) policzyli wartość korzyści, jakie oba stany mają z energetyki jądrowej.  Same wpływy z podatków lokalnych i stanowych to prawie miliard dolarów. Firmy z branży jądrowej zatrudniają 29 tys. osób, którym wypłacają co roku 2,2 mld dolarów pensji. Usługi i towary kupowane przez te firmy i ich pracowników dają pracę 100 tys. osób.

Na terenie obu Karolin działa 7 elektrowni jądrowych. Sześć z nich należy do spółki Duke Energy, która ma siedzibę w  Charlotte – największym mieście Karoliny Północnej. Tutaj także mieści się wiele spółek i instytucji działających w branży jądrowej także poza granicami stanu.


duke-energy_us_mcguire_npp_01_flowers_571x378

Elektrownia Jądrowa Shearon Harris w USA posiadająca jeden reaktor o mocy 900 MW oraz plany budowy dwóch kolejnych reaktorów o mocy 2 x 1 100 MW.
Źródło: duke-energy.com


Największy wpływ na gospodarkę Karolin mają już działające elektrownie – dzięki nim PKB dwóch stanów jest większe o 7,2 mld dol. Istotny wkład mają jednak również nowe inwestycje. W Karolinie Południowej, w elektrowni  Virgil C. Summer trwa właśnie budowa dwóch bloków. Dwa bloki powstają też w sąsiedniej Georgii (siłownia Vogtle), gdzie zaangażowane jest wiele firm z obu Karolin. Dzięki tym inwestycjom gospodarka powiększa się o kolejne 2,7 mld dol.

Energia z atomu dostarcza jedną trzecią elektryczności zużywanej w Karolinie Północnej i połowę w Południowej.

Źródło: Charlotte Observer

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Print this page