Zarzut

Elektrownie jądrowe mogą zarówno być wykorzystane do produkcji broni atomowej, jak i stanowić cel ataku terrorystycznego o nieprzewidywalnych skutkach.Odpowiedź

Elektrownia jądrowa, która powstanie w Polsce (podobnie jak inne w Europie), będzie elektrownią jądrową CYWILNĄ, co oznacza, że technicznie nie będzie można jej wykorzystać do celów militarnych.

Aby elektrownia jądrowa była wykorzystywana do celów wojskowych, musi być do tego przeznaczona oraz wykorzystywać jako paliwo uran nadzwyczaj silnie wzbogacony w rozszczepialny uran-235. Paliwo w elektrowni jądrowej zawiera średnio około 4% tego izotopu uranu. Szczególnym przypadkiem jest konstrukcja reaktora, która umożliwia efektywną produkcję innego izotopu rozszczepialnego, a mianowicie tzw. militarnego plutonu, tj. niemal czystego izotopu plutonu-239. Taką konstrukcją jest np. reaktor RBMK, który pracował w Czarnobylu i kilku innych miejscach na terenie b. ZSRR.

Jeżeli chodzi o zagrożenie atakiem terrorystycznym, to obudowa generatora elektrowni III generacji, która ma powstać w Polsce, jest odporna na uderzenie nawet pasażerskiego samolotu, co zostało potwierdzone testami zderzeniowymi w Japonii i USA na samolocie wojskowym F-4 Phantom (20 ton, 700 km/h). To samo dotyczy samolotu pasażerskiego z ładunkiem wybuchowym. Nawet w przypadku umieszczenia ładunków wybuchowych wewnątrz samolotu nie istnieje ryzyko zniszczenia reaktora. (za: A. Strupczewski, Mity i fakty energetyki jądrowej, Warszawa 2010).