Planowana polska elektrownia jądrowa będzie oparta na zupełnie innej technologii niż elektrownie w Czarnobylu i Fukushimie. Elektrownia wyposażona zostanie w nowoczesne reaktory generacji III/III+, przy których  już na etapie projektowania skupiono się na zapewnieniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Elektrownietej generacji posiadają wbudowane systemy bezpieczeństwa, takie jak system pasywnego odprowadzania ciepła powyłączeniowego.

Reaktory używane w Czarnobylu były całkowicie innej konstrukcji, opartej na zastosowaniach militarnych. Nie posiadały podstawowych cech bezpieczeństwa, jakimi charakteryzują się reaktory i elektrownie III generacji. Z kolei awaria taka, jak w Fukushimie, której przyczyną było uniemożliwienie chłodzenia reaktora, jestcałkowicie wykluczona w reaktorach III generacji z elementami pasywnego bezpieczeństwa.

Wszelkie zasady bezpieczeństwa określane są przez polskie prawo atomowe, uwzględniające aktualne, rygorystyczne standardy określone przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), a także zasady, regulowane przez prawo wtórne Unii Europejskiej / Wspólnoty EURATOM.