NASTAWIENIE MIESZKAŃCÓW POMORZA DO BUDOWYELEKTROWNI JĄDROWEJ
Wyniki badania opiniizrealizowanych przez TNS Polska w okresie październik/listopad 2014 r.
Najważniejsze wnioski
- Utrzymujące się wysokie poparcie mieszkańców gmin Krokowa i Gniewino dla projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, widoczne również w przypadku realizacji inwestycji w bezpośrednim sąsiedztwie.
- W gminie Choczewo poparcie dla projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce stale rośnie, podobnie jak poparcie dla inwestycji w bezpośrednim sąsiedztwie.
- Systematycznie rosnące poparcie dla inwestycji wśród mieszkańców województwa pomorskiego, zbliżające się do wysokiego poziomu poparcia obserwowanego w gminach lokalizacyjnych.
- Znaczenie inwestycji dla mieszkańców regionu – zdecydowana większość uważa temat za ważny i dostrzega korzyści z nim związane, w tym przede wszystkim szansę na obniżenie cen energii elektrycznej oraz pojawienie się nowych miejsc pracy.
- Ponad połowa mieszkańców gmin lokalizacyjnych deklaruje chęć podjęcia pracy w elektrowni jądrowej. Większość z nich jest również przekonana, że na rozwoju miejsc pracy w gminie w związku z pojawieniem się elektrowni jądrowej skorzystają wszyscy mieszkańcy.
Szczegółowe dane
Poparcie dla inwestycji
- Niezależnie od cyklicznych wahań w wynikach badania, w latach 2011-14 w gminach Krokowa i Gniewino widać stale wysoki poziom poparcia dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce jak i w sąsiedztwie. W gminie Choczewo natomiast widoczne jest stale rosnące poparcie dla inwestycji w Polsce jak i w bezpośrednim sąsiedztwie.
- Poparcie dla inwestycji rośnie również wśród mieszkańców województwa pomorskiego. W tej edycji badania wyniosło ono 74% dla planów budowy elektrowni w Polsce oraz 70% dla planów budowy elektrowni w sąsiedztwie. Nieco niższy poziom akceptacji deklarują mieszkańcy Trójmiasta, nadal jednak ponad połowa z nich popiera projekt budowy elektrowni jądrowej w Polsce (58%) i w sąsiedztwie (56%)
Znaczenie inwestycji
- 80% Pomorzan uważa kwestię budowy elektrowni jądrowej w Polsce za ważną.W przypadku gmin lokalizacyjnych: blisko 90% mieszkańców Choczewa, 80% mieszkańców Krokowej i 73% mieszkańców Gniewina – uważa temat za ważny. Badania pokazują też, że jest to temat coraz częściej poruszany w rozmowach mieszkańców regionu.
- Znaczenie tematu przekłada się również na niesłabnące zapotrzebowanie mieszkańców gmin lokalizacyjnych na działania edukacyjno-informacyjne na temat procesu inwestycyjnego i planów budowy elektrowni jądrowej.
Korzyści związane z inwestycją
- Główną korzyścią płynącą z budowy elektrowni jądrowej, na którą wskazują mieszkańcy gmin lokalizacyjnych, jest tańsza elektryczność i możliwość stworzenia nowych miejsc pracy. Na rozwój rynku pracy szczególnie liczą mieszkańcy Gniewina (55% mieszkańców gminy).
- Stosunkowo niewielki odsetek badanych nie widzi żadnej korzyści wynikającej z budowy elektrowni w regionie.
Rozwój miejsc pracy w gminie
- Większość mieszkańców badanych gmin deklaruje chęć pracy w elektrowni jądrowej. Odsetek osób, które wyraziły taką gotowość wyniósł 57% w Krokowej, 62%w Choczewie oraz 61% w Gniewinie.
- Badani są również zdania, że wraz z realizacją inwestycji, miejsc pracy przybędzie dla wszystkich mieszkańców gminy. Przekonani są o tym szczególnie mieszkańcy Gniewina – 67%, ale również Choczewa – 61% i Krokowej – 51%.
Obawy związane z elektrownią jądrową
- Największym zagrożeniem związanym z inwestycją jest według badanych ryzyko awarii – najbardziej obawia się tego społeczność Gniewina (54%), potem Krokowej (36%) oraz Choczewa (35%). Liczba osób, które zgłaszają takie obawy zmalała jednak w porównaniu do poprzedniej edycji badania, kiedy to 72% mieszkańców Choczewa, 43% mieszkańców Krokowej oraz 34% mieszkańców Gniewina wyrażało takie obawy.
- Większość badanych w Krokowej (53%) i w Choczewie (65%) jest zdania, że elektrownia nie będzie miała żadnego wpływu na rozwój turystyki lub będzie to wręcz wpływ pozytywny. W Gniewinie natomiast mieszkańcy jeszcze nie mają wyrobionego zdania na ten temat – opinie są podzielone i tam też jest najwięcej osób deklarujących zdania na ten temat (trzy razy więcej niż w obu pozostałych gminach).
Informacje o badaniu
- Badanie sondażowe zostało przeprowadzone na zlecenie PGE EJ 1 przez instytut TNS Polska w okresie październik-listopad 2014 r.
- W województwie pomorskim badanie prowadzono w potencjalnych lokalizacjach budowy pierwszej elektrowni jądrowej oraz wybranych gminach sąsiadujących: Choczewo, Gniewino, Krokowa, Gdańsk, Gdynia, Sopot.
- W gminach objętych badaniem przeprowadzono odpowiednio:
- gmina Krokowa – 607 wyawiadów,
- gmina Choczewo – 595 wywiadów,
- gmina Gniewino – 295 wywiadów ,
- Trójmiasto – 391 wywiadów.
- Wywiady były prowadzone ze stałymi mieszkańcami badanych gmin, nie zaś osobami przyjezdnymi.
- Wyniki są reprezentatywne dla poszczególnych gmin i miast, a nie dla całych regionów.
- Analogiczne badania prowadzono w latach poprzednich, dwa razy do roku, począwszy od maja 2011.