Nowa strategia ogłoszona przez amerykański departament energii zakłada, że przed rokiem 2048 uruchomione zostaną głębokie składowiska geologiczne, przeznaczone dla wysokoaktywnych odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa.

W opublikowanym raporcie, departament energii nakreślił strategię reakcji na propozycje przedstawione przez specjalną komisję zajmującą się przyszłością amerykańskiej energetyki jądrowej (tzw. Blue Ribbon Commission). Celem tej komisji, powołanej w styczniu 2010 r. przez prezydenta Baracka Obamę, jest dostarczenie rekomendacji w zakresie opracowania długoterminowych rozwiązań, umożliwiających zarządzanie krajowymi odpadami jądrowymi oraz wypalonym paliwem jądrowym.

W swoim raporcie, departament energii zaleca budowę pilotażowego  składowiska z ograniczoną pojemnością, które będzie tymczasowym magazynem wypalonego paliwa jądrowego, w początkowym okresie pochodzącego z reaktorów wyłączonych z eksploatacji. Otwarcie obiektu nastąpiłoby w 2021 r.

Pełnowymiarowe, tymczasowe składowisko wybudowane w okresie, umożliwiającym jego uruchomienie w 2025 r., zapewniłoby „przystosowanie się” do spełnienia rządowych zobowiązań w zakresie odbioru wypalonego paliwa jądrowego, pochodzącego z eksploatacji komercyjnych.

Prace rządu skupią się też nad wyznaczeniem lokalizacji oraz utworzeniem stałego składowiska geologicznego, dostępnego przed 2048 r.


źródło: NucNet