Firma EDF Energy przeznaczy ponad 64 mln funtów brytyjskich (104 mln dolarów) na wsparcie lokalnej społeczności w chwili uzyskania zezwolenia na rozpoczęcie budowy bloku jądrowego w Hinkley Point C.

Samorządy lokalne prowadziły z inwestorem wielomiesięczne dyskusje na temat zmniejszenia negatywnego wpływu, jaki będzie miała budowa pierwszej od 20 lat elektrowni jądrowej w Wielkiej Brytanii. Uruchomienie środków uzależnione jest od uzyskania przez EDF Energy zezwolenia, jak również od ostatecznej decyzji w zakresie realizacji inwestycji, której podjęcie planuje się końca 2012 roku. Wcześniej firma zobowiązała do przekazania na rzecz gminy 30 mln funtów (49 mln dolarów), w związku z pracami przygotowawczymi prowadzonymi w miejscu lokalizacji.

Z funduszy skorzystają gminy w hrabstwach południowo- zachodniej Anglii. Środki przeznaczone zostaną na edukację, szkolenia, infrastrukturę transportową oraz budownictwo mieszkaniowe. Blisko 16 mln funtów z przekazanych pieniędzy przeznaczone zostanie na poprawę stanu dróg, co ułatwi ruch i zwiększy bezpieczeństwo. Kolejne 10 mln wykorzysta szkolnictwo: 7,1 mln funtów na doskonalenie kwalifikacji i szkolenia, m.in. w ośrodku kwalifikacji energetycznych w miejscowej wyższej uczelni oraz 3 mln funtów na wsparcie edukacji w regionie i tworzenie, w miarę potrzeb, nowych miejsc w szkołach. Niemal 8,5 mln funtów pochłonie kolejna ważna inwestycja, czyli łagodzenie potencjalnie negatywnego wpływu budowy na rynek nieruchomości w regionie, a 12,8 mln funtów przeznaczone zostanie na „poprawę jakości życia” lokalnych społeczności. Wsparcie finansowe zarezerwowane jest również na służbę zdrowia, lokalne przedsiębiorstwa, branżę turystyczną oraz ochronę środowiska, obejmującą środki ochrony przeciwpowodziowej.

Przedstawiciele władz samorządów hrabstw Sedgemoor, Somerset oraz West Somerset przyjęli uzgodnienia z pełnym entuzjazmem.  „Musimy dołożyć wszelkich starań, by umowę tę przekuć w rozwój, z którego zarówno nasz kraj jak i nasza społeczność będą dumne”, powiedział Duncan McGinty, przewodniczący samorządu hrabstwa Sedgemoor. Z kolei Vincent de Rivaz, dyrektor generalny EDF Energy, opisał umowę jako „trampolinę do sukcesu”.

EDF Energy planuje budowę dwóch nowych bloków EPR w lokalizacji Hinkley Point C, w bezpośrednim sąsiedztwie Hinkley Point B, z dwoma pracującymi reaktorami AGR. Dwa reaktory typu Magnox w Hinkley Point A zamknięto w roku 2000 i obecnie znajdują się w stanie likwidacji.

Źródło: World Nuclear News