Najnowsze badanie przeprowadzone na grupie 2034 osób wskazuje na szerokie poparcie dla budowy nowych elektrowni jądrowych w Wielkiej Brytanii, przy jednoczesnej przewadze respondentów popierających wsparcie publiczne dla konstrukcji nowych reaktorów.

Instytut Inżynierii Mechanicznej (IME), który zlecił badanie, poinformował we wtorek że 46 procent respondentów chce budowy nowych elektrowni jądrowych, a zaledwie 29 procent jest przeciwne. Co więcej, 43 procent wyraziło poparcie dla publicznych dopłat do budowy nowych reaktorów, wobec 28 procent przeciwników.

„Rząd od lat pozostawał niechętny udzielaniu wprost wsparcia spółkom jądrowym, po części w obawie przed sprzeciwem społeczeństwa. Wyniki najnowszego sondażu wskazują, że obawy te mogą okazać się niepotrzebne”, stwierdza kierownik wydziału energetyki o ochrony środowiska IME, Tim Fox.

Rząd powinien objąć przywództwo i wspomóc finansowanie energetyki jądrowej, jeśli rzeczywiście myśli poważnie o programie jądrowym w Wielkiej Brytanii, a w miejscach takich jak Nikley Point, Sizewell czy Wylfa mają pojawić się nowe elektrownie. Wyniki sondażu wskazują, że społeczeństwo czeka na decyzje ze strony władz, wspierające energetykę jądrową.”- dodaje Fox

Wsparcie publiczne w postaci długoterminowych gwarancji cen stanowi podstawę przedłużających się negocjacji władz brytyjskich z koncernem EDF w sprawie budowy nowych reaktorów w elektrowni Hinley Point C.

źródło: Nuclear Street