Jeżeli Wielka Brytania ma sprostać potrzebom energetycznym bez wydawania zbyt dużych pieniędzy powinna zdać się na energię jądrową, a nie na elektrownie wiatrowe – to jedna z tez raportu opublikowanego przez Smith School of Enterprise and the Environment, University of Oxford.

Raport przedstawia scenariusze, ukazujące jak wiele wyzwań związanych z energetyką czeka wielka Brytanię. Jednym z nich jest zapewnienie bezpiecznych, niedrogich dostaw energii, z uwzględnieniem redukcji emisji CO2.

Profesor David King były główny doradca Premiera Tony’ego Blaira stwierdził w opublikowanym raporcie, że przed Wielka Brytanią ogromne wyzwanie  - z jednej strony musi odejść od energetyki węglowej a z drugiej zmierzyć się z rosnącym  popytem na energię elektryczną. Wielka Brytania w celu zwiększenia niskoemisyjnych mocy wytwórczych może postawić na energetykę odnawialną. Jednak i ona ma szereg trudnych do wyeliminowania ograniczeń. Rozwiązania nie stanowią farmy wiatrowe, na które wydawane są miliardy funtów, a które według autora raportu są za drogie zarówno w instalacji jak i w utrzymaniu.

David King, dodaje że dużą zaletą energetyki jądrowej jest przewidywalność i stabilność kosztów wytwarzania, czego nie można powiedzieć o energii z innych źródeł, takich jak np. ropa i gaz.
Według autora raportu Wielka Brytania powinna zbudować nową flotę elektrowni jądrowych i używać wypalonego paliwa jądrowego, który jest już w magazynach w Sellafield w Cumbrii.

W raporcie wezwano też rząd do utworzenia niezależnego organu do oceny i doradztwa w pracach nad strategią dla brytyjskiego przemysłu nuklearnego.

Więcej na temat raportu:  (3,5 MB)

Źródło: http://www.nucnet.org/