28 sierpnia odbyła się ceremonia oficjalnego otwarcia obiektu przeznaczonego do magazynowania niskoaktywnych i średnioaktywnych odpadów promieniotwórczych w Gyeongju, w południowokoreańskiej prowincji Gyeongsang Północny.

Zaproszeni dygnitarze otwierają obiekt w Gyeongju (źródło: http://www.world-nuclear-news.org/; fot. KORAD)

Uroczystość swoją obecnością uświetnili: premier Korei Płd. – Hwang Kyo-ahn, gubernator prowincji Gyeongsang – Kim Kwna-yong, a także burmistrz Gyeongju – Choi Yang-sik oraz tysiąc mieszkańców miasta.

Proces wyboru lokalizacji dla inwestycji wartej 1,56 biliona wonów (USD 1,5 mld) rozpoczął się w roku 1986, 8 lat po uruchomieniu pierwszego reaktora jądrowego w Korei Płd – Kori 1. Budowa składowiska rozpoczęła się na początku 2006 roku i dobiegła końca w czerwcu 2014. W pierwszym etapie eksploatacji składowisko będzie obejmowało 6 podziemnych silosów. Wysokość każdego z nich wynosi 40 m, przy średnicy ok. 24 m. Na tym etapie użytkowania, składowisko pomieści do 100 000 baryłek odpadów radioaktywnych.

Południowokoreański regulator atomowy – The Nuclear Safety and Security Commission (Komisja Bezpieczeństwa Jądrowego) – wydał w grudniu zeszłego roku zgodę na rozpoczęcie pełnej eksploatacji w ramach pierwszego etapu funkcjonowania obiektu. Pierwsze odpady – 16 zasobników odpadów mieszczących się w betonowym pojemniku – zostały 13 lipca złożone w jednym z silosów składowiska.

Po ceremonii otwarcia dygnitarze zostali oprowadzeni po składowisku (źródło: http://www.world-nuclear-news.org/; fot. KORAD)

Rozbudowanie składowiska w ramach drugiego etapu budowy rozpoczęło się w styczniu 2010 r. Ukończenie prac nad płytkim składowiskiem jest przewidziane na rok 2019. Pozwoli to na zwiększenie pojemności składowania o kolejne 125 000 baryłek odpadów nisko- i średnioaktywnych. Docelowo, obiekt będzie wykorzystywany do przechowywania łącznie 800 000 baryłek odpadów.

Na odpady niskoaktywne z reguły składają się ubrania, filtry i sprzęt używany na co dzień w obiektach jądrowych. Zwykle są umieszczane w beczkach, a potem prasowane. Odpady średnioaktywne zawierają np. żywice, osady chemiczne oraz metalowe koszulki paliwowe, które odznaczają się wyższym stopniem radioaktywności i wymagają zastosowania osłon radiologicznych.

Lee Jong-in, prezes i zarazem Dyrektor Generalny Państwowej Koreańskiej Agencji Zarządzania Odpadami Promieniotwórczymi (KORAD), powiedział: Składowisko odpadów nisko- i średnioaktywnych w Gyeongju zostało uznane przez MAEA za obiekt bezpieczny”. Dodał, że KORAD zainicjował pomiary promieniowania w czasie rzeczywistym z myślą o tym, żeby również obywatele Korei mogli upewniać się czy składowisko jest bezpieczne.