Do 2014 r. w Niemczech będą powstawać głównie elektrownie węglowe. Mają one zastąpić zamykane obiekty jądrowe – wynika z informacji Federalnej Agencji ds. Sieci Przesyłowych (Bundesnetzagentur).

Agencja 30 września zaprezentowała plany rozwoju budowy nowych bloków produkujących energię do 2014 r. Według przedstawionych założeń na terenie Niemiec powstaje 25 nowych elektrowni o łącznej mocy 12 GW. Dwie trzecie obiektów to elektrownie węgla kamiennego, 17 proc. węgla brunatnego, 9 proc. małe elektrownie gazowe, a 3 proc. oparte na odnawialnych źródłach energii.

Ośrodek Studiów Wschodnich, który dotarł do raportu niemieckiej agencji, podkreśla, że te elektrownie mają zastąpić stare elektrownie jądrowe, które Berlin wyłączył w marcu tego roku w reakcji na awarię w japońskiej Fukushimie. Świadczy o tym choćby lokalizacja nowych obiektów – powstaną one tam, gdzie do niedawna działały elektrownie jądrowe. Może się też okazać, że w 2014 r. Niemcy zaczną importować więcej węgla i gazu, by zapewnić surowiec nowym elektrowniom.

Źródło: OSW, 5.10. 2011