(Na zdjęciu: elektrownia atomowa, Grohnde, Dolna Saksonia, Niemcy)

Po decyzji o zamknięciu elektrowni atomowych spadło tempo wzrostu gospodarczego Niemiec – wynika z danych niemieckiego urzędu statystycznego.

PKB Niemiec w drugim kwartale 2011 roku wzrosło tylko o 0,1 proc. W pierwszym kwartale tempo rozwoju wynosiło 1,3 proc. – podał Destatis, federalny urząd statystyczny w Wiesbaden. To załamanie to efekt dużego wzrostu importu. Wprawdzie między kwietniem i czerwcem niemiecki eksport zwiększył się o 2,3 proc., ale jeszcze silniejszy był wzrost importu – o 3,2 proc.

– „Odczuwalny był tu efekt rezygnacji Niemiec z energii atomowej. Prawie nie eksportowano energii elektrycznej, ale trzeba było ją w większym stopniu importować, aby zaspokoić zapotrzebowanie” – ocenił Destatis. Dodał, że nadwyżka importu nad eksportem „negatywnie wpłynęła na produkt krajowy brutto”.

Po marcowej katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima niemiecki rząd wycofał się z wcześniejszych planów wydłużenia o średnio 12 lat okresu eksploatacji reaktorów i zdecydował o natychmiastowym wyłączeniu siedmiu najstarszych elektrowni jądrowych sprzed 1980 roku oraz trapionej awariami elektrowni Kruemmel w Szlezwiku-Holsztynie. Reaktory pozostałych dziewięciu elektrowni będą stopniowo wygaszane w latach 2015–2022.

Do wyhamowania wzrostu niemieckiej gospodarki przyczyniła się również niższa konsumpcja. Wydatki na prywatną konsumpcję spadły w drugim kwartale o 0,7 proc. – po raz pierwszy od kryzysowego roku 2009. Jak ocenili statystycy, na zachowania konsumentów wpływ miały rosnące ceny energii, jak również niepewność związana z międzynarodowym kryzysem zadłużenia.

Źródło: PAP