Podczas piątkowego szczytu francusko-brytyjskiego w Paryżu podpisano serię kontraktów ws. przyszłej budowy elektrowni jądrowych w W. Brytanii.

W paryskim spotkaniu oprócz prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego i brytyjskiego premiera Davida Camerona wzięło udział kilku francuskich i brytyjskich ministrów. Francuski prezydent oświadczył, że "relacje między Francją a Wielką Brytanią są znakomite", a brytyjski premier dodał: "Nie sądzę, aby współpraca między naszymi krajami była kiedyś bliższa od czasu drugiej wojny światowej".

Piątkowy szczyt był okazją do podpisania serii kontraktów dotyczących udziału francuskich koncernów energetycznych EDF i Arevy w planowanej budowie w W. Brytanii elektrowni jądrowych nowej generacji.

Jak poinformował EDF w komunikacie po szczycie, podpisane w piątek porozumienia dotyczą m.in. planu budowy przez tę francuską grupę przy udziale miejscowych partnerów dwóch central atomowych w Hinkley Point na południu Anglii. W osobnych komunikatach Areva i Rolls-Royce podały, że zawarły porozumienie rozszerzające ich dotychczasową współpracę "w dziedzinie produkowania komponentów do nowych elektrowni jądrowych, a także innych projektów nuklearnych prowadzonych w W. Brytanii i w innych krajach". Według źródeł brytyjskich łączna kwota kontraktów zawartych podczas szczytu przekracza 600 milionów euro.

Źródło: forsal.pl