(Na zdjęciu: Inspekcja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) ogląda reaktor nr 3 zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie)

Japonia w ciągu najbliższych dwóch lat planuje ograniczyć o połowę poziom promieniowania dookoła Fukushimy. Jednak tereny wokół uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej jeszcze długo mogą nie nadawać się do zamieszkania ze względu na skażenie radioaktywne.

Rząd Japonii szacuje, że na skażonych terenach wokół elektrowni promieniowanie zmniejszy się w sposób naturalny o prawie 40 proc., a dodatkowe zabiegi pomogą poprawić ten wynik o 10 punktów procentowych. – „Naszym celem jest zmniejszenie w ciągu dwóch lat poziomu radiacji na poszkodowanych obszarach o połowę i o 60 proc. w tym samym czasie w miejscach uczęszczanych przez dzieci” – oznajmił Goshi Hosono, japoński minister do spraw zapobiegania wypadkom nuklearnym.

11 marca połączone z tsunami silne trzęsienie ziemi poważnie uszkodziło elektrownię Fukushima I, powodując znaczną emisję substancji promieniotwórczych. Była to najpoważniejsza katastrofa nuklearna od czasu wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

Obecnie zamknięta pozostaje strefa w promieniu 20 kilometrów wokół elektrowni Fukushima I, położonej 240 kilometrów na północny wschód od Tokio. Po marcowej katastrofie ewakuowano stamtąd około 80 tys. ludzi, część z nich nadal przebywa w tymczasowych schronieniach.

Źródło: PAP