(Na zdjęciu: sterownia elektrowni atomowej, Buszera, Iran)

Jej budowa przez lata wzbudzała mnóstwo emocji. Ostatecznie Iran uruchomił elektrownię atomową w Buszerze. Na początku jej moc wynosi 60 MW, ale będzie stopniowo rosnąć – ogłosiła na początku września irańska organizacja energii atomowej.

– „Docelowo moc elektrowni ma wynieść 1000 MW” – oświadczył w irańskiej telewizji Hamid Chadem Kemi, rzecznik irańskiej organizacji energii atomowej.

Zbudowana przez Rosję elektrownia w Buszerze jest pierwszą z sieci planowanych w Iranie elektrowni atomowych. Po wielu opóźnieniach miała rozpocząć produkcję elektryczności na początku bieżącego roku, ale w lutym trzeba było wydobyć załadowane już paliwo z powodu bliżej niesprecyzowanych względów bezpieczeństwa. Paliwo ponownie załadowano w kwietniu tego roku.

Elektrownię w Buszerze zaczął budować jeszcze w latach 70. niemiecki koncern Siemens, ale budowa ciągle napotykała przeszkody i została zupełnie wstrzymana po rewolucji islamskiej w Iranie. W 1992 roku Iran podpisał z Rosją porozumienie o współpracy w zakresie pokojowego wykorzystania energii atomowej oraz w sprawie budowy elektrowni jądrowych. W styczniu 1995 roku została podpisana umowa na realizację pierwszego bloku elektrowni w Buszerze. Budowa rozpoczęła się trzy lata później. Pierwotnie Rosja planowała uruchomienie reaktora w Buszerze w 2009 roku, ale nie udało się to z powodów technicznych.

Program atomowy Iranu od dawna wzbudza mnóstwo emocji na całym świecie. Zaniepokojenie budzi przede wszystkim ośrodek nuklearny Natanz. Zachód podejrzewa Teheran o potajemne prowadzenie w nim prac nad bronią nuklearną. Irańczycy zaprzeczają temu, twierdząc, że jej program nuklearny ma charakter czysto cywilny.

Żródło: PAP