27 października 2016 Pierwszy od 20 lat, nowy reaktor jądrowy w USA, Watts Bar 2, rozpoczął sprzedaż energii do sieci – ogłosiła wczoraj Tennessee Valley Authority (TVA) odpowiedzialna za jego budowę i eksploatację.

Reaktor wodny ciśnieniowy (Pressurised Water Reactor, PWR) o mocy 1165 MWe (netto) – jakim jest Watts Bar 2 w czerwcu został zsynchronizowany z siecią przesyłową. Od tamtej pory przeszedł serię szczegółowych, rygorystycznych testów na różnych poziomach mocy tak, aby upewnić się, że wszystkie jego systemy działają bezpiecznie i zgodnie z projektem, według którego powstały. TVA ogłosiła, że wyprodukowana przez reaktor energia trafiła do sieci “po zakończeniu długiej serii testów zachowania reaktora podczas podnoszenia mocy produkcyjnej i po trzytygodniowym okresie niezakłóconej pracy na pełnej mocy”. Inwestor poinformował też, że Watts Bar 2 wyprodukował już ponad 500 milionów kilowatogodzin wolnej od dwutlenku węgla energii. W Watts Bar, elektrowni niedaleko Spring City w stanie Tennessee, znajdują się dwa reaktory. Ich budowa rozpoczęła się w 1972 roku, ale została przerwana w 1985. Inwestor, zależna od amerykańskiego rządu federalnego, spółka TVA, zadecydowała jednak o kontynuacji prac nad uruchomieniem pierwszego obiektu. Ostatecznie nastąpiło ono w 1996 roku. W 2007 zapadła zaś decyzja, aby ukończyć drugi reaktor - Watts Bar 2, który przed zawieszeniem programu był gotów w 55%. Kończąc jego budowę, uwzględniono wszystkie udoskonalenia i zabezpieczenia, jakie uznano za konieczne po wydarzeniach w elektrowni Fukushima Daiichi w 2011 roku i których wykorzystania we wszystkich nowych obiektach wymaga federalny dozór jądrowy (US Nuclear Regulatory Commission). Koszt realizacji projektu oszacowano na 4,7 mld USA i – jak podkreśla inwestor – założony budżet nie został przekroczony.

wattsbar

Joe Grimes, wiceprezes TVA odpowiedzialny za wytwarzanie energii elektrycznej oraz działalność floty jądrowej, mówi: “Energia jądrowa pozostaje jedynym źródłem wytwarzania, które daje czystą energię przez 24 godziny, siedem dni w tygodniu. My, w TVA, wierzymy, że drugi reaktor Watts Bar oraz inne obiekty jądrowe zarówno w Tennessee Valley, jak i poza nią, stanowią kluczową inwestycję w przyszłość opartą na wykorzystaniu czystych źródeł energii”. Prezes i dyrektor generalny TVA, Bill Johnson, stwierdził: "Misją TVA jej poprawić jakość życia w regionie poprzez zagwarantowanie dostępu do bezpiecznej i niedrogiej energii elektrycznej produkowanej tak, by chronić zasoby naturalne i jednocześnie przyciągać inwestycje pobudzając wzrost lokalnej gospodarki. Wszystkie te założenia udało nam się zrealizować właśnie dzięki ukończeniu budowy reaktora Watts Bar 2.” Ponadto, jak twierdzi Johnson, „Watts Bar 2 to przedsięwzięcie kluczowe, bo pozwala produkować energię nie tylko czystą, ale też tanią, dając jednocześnie gwarancję nieprzerwanych dostaw, co z kolei przyciąga inwestorów i nowych mieszkańców Tennessee Valley". TVA to spółka należąca do federalnego rządu Stanów Zjednoczonych a jej zadaniem jest dostarczanie energii elektrycznej konsumentom w siedmiu stanach na południowym wschodzie kraju. Zajmuje się też ona ochroną przeciwpowodziową, żeglugą i gospodarką gruntową w dorzeczu rzeki Tennessee. Oprócz reaktorów w Watts Bar, spółka ma w swoim produkcyjnym portfolio również trzy reaktory typu BWR w Alabamie oraz dwa reaktory typu PWR w elektrowni Sequoyah w stanie Tennessee. Materiał i opracowanie na podstawie:World Nuclear News