Na świecie funkcjonuje ponad 400 reaktorów jądrowych w 30 krajach, w tym ok. 200 w samej Europie (łącznie z azjatycką częścią Rosji). Wiele z nich umiejscowionych jest w regionach znanych ze swoich rekreacyjnych i wypoczynkowych walorów.

Elektrownie jądrowe z powodzeniem funkcjonują na obszarach wciągniętych na listę UNESCO, w pobliżu uzdrowisk i zdobywających certyfikatyblue flagplaż, a także w niedalekiej odległości od cennych obszarów przyrodniczych. Powstają przy nich nowe atrakcje, takie jak centra informacyjne, które co roku odwiedza od kilku do kilkudziesięciu tysięcy turystów, a nowe inwestycje zmieniają dotychczasowy obraz rynku turystycznego. Przedstawione poniżej przykłady współistnienia turystyki i energetyki jądrowej to jedynie kilka wybranych praktyk, potwierdzających, że obie gałęzie gospodarki mogą ze sobą nie tylko koegzystować, ale również wspierać się nawzajem.

Francja

Francja od wielu lat utrzymuje się na pozycji lidera wśród najczęściej odwiedzanych krajów na świecie. Jednocześnie kraj ten jest europejską stolicą energetyki jądrowej, która posiada aż 58 reaktorów. 

Największa koncentracja elektrowni jądrowych występuje w Dolinie Loary. Funkcjonują tutaj
4 elektrownie: Belleville-sur-Loire, Dampierre-en-Burly, Chinon, Saint-Laurent-des-Eaux.

Rozciągający się na długości 280 km i obejmujący powierzchnię 800 km2 obszar Doliny Loary od 2000 roku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego najważniejszymi zabytkami są imponujące zamki położone wzdłuż biegu rzeki, wyznaczające kluczowe wydarzenia w historii Francji. Wśród nich położony zaledwie 15 km od elektrowni Saint-Laurent-des-Eaux Chateau de Chambord – siódma najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna całej Francji. Funkcjonują tutaj z powodzeniem licznie szlaki turystyczne, organizowane są również spływy kajakowe.

Podobna sytuacja występuje we Flamanville, położonym w słynącej z dzikich plaż historycznej Normandii, w którym jedynie 2 km od reaktorów funkcjonuje przystań jachtowa,
a niecałe 3 km dalej znajduje się plaża i kąpielisko Les Pieux (od kilkunastu lat szczyci się certyfikatemblue flag nadawanym obiektom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych).

Od 1983 roku podgrzana woda (24-30°C) z elektrowni Dampierre jest dostarczana do okolicznych gospodarstw ogrodniczych zajmujących się uprawą warzyw i kwiatów. Obecnie 15 takich gospodarstw z łączną powierzchnią upraw 120 ha korzysta z tego darmowego źródła energii. Ogrodnicy mogą w ten sposób oszczędzić 20% w zakresie swoich wydatków na energię.

 Elektrownia jądrowa Golfech – Francja (źródło: Foratom)

 

Hiszpania

Hiszpania znajduje się w pierwszej trójce destynacji z największymi przychodami z turystyki. Podobnie jak Francja, jest przykładem kraju, w którym turystyka współistnieje z energetyką jądrową. Funkcjonuje tutaj 6 elektrowni (8 reaktorów), które wytwarzają ok. 20% energii elektrycznej wykorzystywanej w kraju. Pięć z nich położonych jest nad rzekami: Ebro-Ascó, Santa María de Garoña, Júcar- Cofrentes, Tajo-Almaraz, Trillo), szósta (Vandellós) – w Katalonii, w prowincji Tarragona nad Morzem Śródziemnym

Elektrownia Vandellós położona jest w ważnym obszarze destynacji turystycznej, określanym jako Costa Daurada, czyli Złote Wybrzeże, którego największym walorem jest nadmorskie położenie. Obszar ten ciągnie się na długości 216 km, a jego baza noclegowa może przyjąć ok. 500 tys. gości. Co roku ten region Hiszpanii odwiedzany jest przez ok. 3,5 mln turystów. Można tutaj również zobaczyć unikalne zabytki, w tym znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO: zespół archeologiczny Tárraco i cysterski klasztor El Poblet. W pobliżu elektrowni (niecałe 5 km) znajduje się ceniona i tłumnie odwiedzana plaża L´Almadrava, która posiada certyfikatblue flag.

Z turystycznego punktu widzenia ciekawym przykładem hiszpańskiej elektrowni jądrowej jest elektrownia Asco, wokół której ruch turystyczny generują przede wszystkim znajdujące się w jej pobliżu winnice i gaje oliwne.

Elektrownia jądrowa Vandellos – Hiszpania (źródło: Foronuclear)

 

Czechy

W Czechach  funkcjonuje sześć reaktorów w dwóch elektrowniach jądrowych: Temelín
i Dukovany. Pierwszy z wymienionych obiektów stanowi przykład połączenia dziedzictwa kulturowego z dziedzictwem energetyki jądrowej, które staje się motywem tzw. podróży atomowych. Znajdujące się przy każdej elektrowni jądrowej centrum informacyjne zostało zlokalizowane w zabytkowym renesansowym zamku Vysoký Hrádek, stając się bardzo szybko jedną ze znaczących atrakcji turystycznych Regionu Południowoczeskiego. Zagospodarowanie zamku przez operatora elektrowni uchroniło go przed całkowitym zniszczeniem i dało szansę na przeprowadzenie kosztownej renowacji. Od otwarcia w 1997 roku centrum odwiedziło jak dotąd ponad 500 tys. osób, co daje wynik ok. 35 tys. odwiedzających rocznie.

Centrum znajdujące się przy elektrowni Dukovany jest popularną atrakcją, którą co roku odwiedza ok. 29 tys. turystów. Duży wpływ na wysoki poziom zainteresowania elektrownią ma fakt, że jest ona oficjalnie promowana jako atrakcja turystyczna przez Organizację Turystyczną Południowej Bohemii.

Elektrownia jądrowa Temelin – Czechy  (źródło: Foratom)

 

 

Szwecja

Słynąca z turystyki przyrodniczej i ekoturystyki Szwecja posiada 10 reaktorów jądrowych rozmieszczonych w trzech elektrowniach: Ringhals (gmina Varberg), Forsmark (gmina Östhammar), Öskarshamn (gmina gmina Öskarshamn).

Elektrownia Ringhals to największy tego typu obiekt w Szwecji. Składa się z 4 reaktorów
wrzących, jak i ciśnieniowych. Położona jest nad brzegiem morza, na Półwyspie Varo
w gminie Varberg. Funkcjonujące przy elektrowni centrum informacyjne odwiedza 13 tys. turystów rocznie. Po elektrowni organizowane są wycieczki. Na jej terenie znajdują się galerie sztuki.

Elektrownia Öskarshamn znajduje się na Półwyspie Simpevarp. Jego atrakcją są m.in. XVIII-wieczne wiejskie domy, niektóre odrestaurowane przez operatora elektrowni – OKG
i zaadaptowane do pełnienia funkcji noclegowych, gastronomicznych, edukacyjnych
i informacyjnych. Atrakcją obszaru jest także port morski, w tym oferta statków turystycznych (promów) do przewozu osób na wyspę oraz Park Narodowy Blå Jungfrun. Gmina Öskarshamn wykorzystuje energetykę jądrową do promocji obszaru jako atrakcyjnego, witając hasłem „Öskarshamn – Miejsce z Energią”.

Dane, dostępne dla gminy Östhammar, pokazują, że energetyka jądrowa ma bardzo istotne znaczenie dla lokalnego rynku turystycznego, generując ok. 20% przychodów gminy z turystyki.

Elektrownia Forsmark to trzecia działająca w Szwecji elektrownia jądrowa, a także miejsce ostatecznego składowiska wysokoaktywnych odpadów promieniotwórczych. Funkcjonujące przy niej centrum informacyjne odwiedza rocznie od 15 do 20 tys. osób. Można w nim zobaczyć m. in. wystawy ilustrujące budowę oraz już działające elektrownie.

Elektrownie jądrowe zaspokajają ok. 50% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną w Szwecji. Od wielu lat gminy, w których zlokalizowane zostały elektrownie utrzymują się w czołówce najbardziej popularnych obszarów w kraju.

Elektrownia jądrowa Oskarshamn  – Szwecja (Źródło:OKG)

 

 

Finlandia

Od końca lat 70. ubiegłego wieku w Finlandii funkcjonują cztery reaktory jądrowe w dwóch elektrowniach: Loviisa i Olkiluoto (budowany jest obecnie kolejny reaktor, a jeszcze jeden jest planowany).

Cechą charakterystyczną dla fińskiej energetyki jądrowej pozostaje fakt, że zdecydowano się tam na postawienie zupełnie nowej elektrowni Pyhajoki (w przeważającej większości krajów nowe reaktory powstają przy już funkcjonujących elektrowniach). Przyjęte przez fiński rząd założenie produkowania ok. 60% potrzebnej energii w elektrowniach jądrowych nie stoi w żaden w sposób w opozycji do konsekwentnego wzmacniania pozycji Finlandii jako unikalnej w skali świata destynacji turystycznej. Obszary atrakcyjne turystycznie często znajdują się w pobliżu funkcjonujących i rozbudowywanych elektrowni. Tak dzieje się na przykład w przypadku działającej od kilkudziesięciu lat elektrowni Olkiluoto, która położona jest w sąsiedztwie obszaru Natura 2000 „Archipelag Rauma”.

Budowa nowych bloków jądrowych oraz zaawansowany plan budowy kolejnej elektrowni cieszą się dużym poparciem społeczeństwa fińskiego, co jest bezpośrednim wynikiem zamiłowania do ekologicznego stylu życia. Energetyka jądrowa jest w Finlandii powszechnie uważana za przyjazną środowisku, a co za tym idzie – przyjazną turystyce opartej o walory przyrodnicze. 

Elektrownia jądrowa Olkiluoto – Finlandia (źródło: Posiva Oy)