Pierwszy blok elektrowni jądrowej Kudankulam w stanie Tamil Nadu w południowych Indiach został dziś przyłączony do sieci. Jest to już dwudziesty pierwszy działający w Indiach reaktor jądrowy.

Nuclear Power Corporation of India Ltd (NPCIL) poinformowało, że blok zsynchronizowano z siecią i że w tym momencie wytwarza on  160 MWe. Spółka zaznaczyła, że produkcja będzie stopniowo rosnąć: w następnym etapie wyniesie 500 MWe, w kolejnym 750 MWe aż ostatecznie osiągnie docelowy poziom 1000 MWe. Na każdym z wymienionych etapów NPCIL będzie prowadzić rozmaite testy i weryfikować parametry techniczne. Każdorazowo przed podniesieniem poziomu produkcji konieczne będzie uzyskanie zgody regulatora jądrowego, czyli indyjskiej Krajowej Rady ds. Energii Jądrowej. 

Blok, o którym mowa to jeden z dwóch reaktorów ciśnieniowych typu WWER-1000, które powstają w ramach umowy dwustronnej podpisanej przez Indie i Rosję jeszcze w 1988. Budowa rozpoczęła się w 2002 roku. Realizację bloku zakończono w marcu 2011. Niemniej jednak, jego uruchomienie opóźniło się o dwa lata ze względu na wydarzenia w japońskiej elektrowni Fukuszima Daiichi.

Elektrownia Jądrowa Kudankulam w trakcie budowy | źródło: wikipedia.org


W kwietniu rozpoznano też kłopoty z wydajnością szeregu pomp należących do pasywnego systemu chłodzenia reaktora. Pompy zostały wymienione. W lipcu po raz pierwszy reaktor osiągnął poziom krytyczności.

Reaktor Kudankulam 1 rozwinie pełną moc produkcyjną w przyszłym miesiącu, kiedy rosyjski dostawca AtomStroyExport przekaże go NPCIL do użytkowania w celach handlowych. Drugi blok Kudankulam, również o mocy 1000 MWe, rozpocznie produkcję w czerwcu 2014. Pomiędzy Indiami a Rosją toczą się obecnie negocjacje związane z planami budowy bloku 3 i 4 w elektrowni Kudankulam.

Źródło: WNN (World Nuclear News)