Jak informuje Financial Times, chińska firma CGN przejmie 33,5 procent projektu rozbudowy elektrowni jądrowej Hinkley Point w Wielkiej Brytanii. Projekt jest wart 18 mld funtów.

Chińczycy podpisali umowę z francuskim EDF podczas wizyty prezydenta Hu Jintao w Londynie. Zainwestują 6 mld funtów w akcje Hinkley Point. Przedstawiciele CGN deklarują, że z wykorzystaniem brytyjskich dostawców i robotników zamierzają wybudować trzy obiekty na Wyspach. Inwestorzy chińscy ratują projekt, dla którego nie mogła długo pozyskać środków francuska EDF.

Porozumienie między rządami w Londynie i Pekinie ma doprowadzić do uruchomienia nowych bloków atomowych na ziemi brytyjskiej po raz pierwszy od 30 lat. Nowe bloki Hinkley Point mają być gotowe w 2025 roku.

Wielka Brytania zgodziła się subsydiować obiekt przez 35 lat poprzez mechanizm kontraktów różnicowych, czyli kompensowanie ich spadku poniżej określonego poziomu zwanego strike price – ceną uderzeniową.

Rząd austriacki zakwestionował pomoc dla Hinkley Point w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości w czerwcu tego roku. Postępowanie ma potrwać kilka lat. Na pytanie o formę wsparcia dla elektrowni jądrowej będą musieli odpowiedzieć także Polacy, jeżeli Polski Program Energetyki Jądrowej wejdzie w fazę realizacji.

Financial Times informuje, że prace budowlane ruszą w najbliższych tygodniach.

Elektrownia jądrowa Hinkley Point (źródło: www.commons.wikimedia.org)

Źródło: www.biznesalert.pl