Brytyjski regulator sektora energetyki atomowej - Office for Nuclear Regulation - zgodził się na zwiększenie limitu zużycia cegieł grafitowych w rdzeniu reaktora typu AGR* jednej z elektrowni należących do koncernu EDF - informuje telewizja BBC News.

O zwiększenie dopuszczalnego zużycia cegieł grafitowych w rdzeniu reaktora AGR w elektrowni Dungeness B z 6,2 do 8 proc. wnioskował koncern EDF. Reaktor ten osiągnął już bowiem poziom 5,7 proc. zużycia, a zgodnie z planem elektrownia ma pracować jeszcze przez dziewięć lat.

Cegły grafitowe wokół rdzenia reaktora atomowego stanowią jedno z kluczowych zabezpieczeń przed promieniowaniem. Na skutek wieloletniego napromieniowania ulegają one jednak stopniowej degradacji.

EDF zdecydował się wnioskować o zwiększenie limitu zużycia argumentując, że obowiązujący poziom jest bardzo konserwatywny.

Eksperci podkreślają jednak, że musi to wiązać się z dokładnym monitoringiem całego reaktora. Nadmierne zużycie bądź popękanie cegieł może bowiem uniemożliwić wsuwanie i wysuwanie prętów kontrolnych będących głównym zabezpieczeniem na wypadek rozregulowania reaktora.

Decyzja ONR podyktowana była zapewne także kwestiami bezpieczeństwa energetycznego. Zdaniem ekspertów cytowanych przez BBC, tempo zużywania się cegieł mogłoby spowodować konieczność wyłączenia reaktorów AGR znacznie przed zaplanowanym na 2023 rok terminem. Spowodowałoby to spadek mocy wytwórczych w brytyjskiej energetyce o około 15 proc.

W tej chwili w siedmiu brytyjskich elektrowniach działa 14 reaktorów tego typu (wszystkie są własnością koncernu EDF). Pierwsza z planowanych nowych elektrowni atomowych, Hinkley Point C wyposażona w reaktory typu EPR, ma rozpocząć wytwarzanie energii w 2023 roku.

Źródło: PAP

 

*AGR (Advanced Gas Reactor, Zaawansowany Reaktor Gazowy) – reaktor zbiornikowy, moderowany grafitem, chłodzony dwutlenkiem węgla (CO2). Paliwo wzbogacone do 2-3% U-235. – Źródło: www.mg.gov.pl