Komisja Europejska twierdzi, że Niemcy powinny uzgadniać ze swymi sąsiadami, czyli Francją i Polską, decyzje o wyłączeniu kolejnych elektrowni jądrowych – pisze niemiecki dziennik „Financial Times Deutschland”, powołując się na źródła w KE.

(podpis: komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger)

Według gazety komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger wskazuje, że ze względu na powiązanie sieci energetycznych we Wspólnocie, Francja i Polska obawiają się niedoborów i przerw w dostawach prądu z powodu rezygnacji Niemiec z energii jądrowej.

- Polska prezydencja w UE idzie jeszcze dalej i proponuje ustanowienie stałego mechanizmu konsultacji decyzji dotyczących polityki energetycznej. Oettinger chce zażądać od wszystkich państw, aby podejmując decyzje ws. energetyki, w większym stopniu brały pod uwagę konsekwencje swoich planów wobec innych państw – podkreślił niemiecki dziennik.

Po marcowym trzęsieniu ziemi w Japonii, niemiecki rząd wycofał się z planów wydłużenia o średnio 12 lat eksploatacji 17 elektrowni atomowych. Najstarsze reaktory, uruchomione przed 1980 rokiem oraz trapiona awariami elektrownia Kruemmel w Szlezwiku-Holsztynie zostały już wygaszone. Dziewięć pozostałych przestanie pracować do końca 2022 roku. Jednocześnie Niemcy chcą przyspieszyć rozwój energetyki, opartej na źródłach odnawialnych. 

Żródło: PAP