(Laurent Stricker - przewodniczący WANO)

Raz na cztery lata będzie dokonywany przegląd każdej instalacji jądrowej na świecie – to jedno z pięciu zaleceń, jakie opracowała Światowa Organizacja Operatorów Jądrowych (WANO).

Na ostatnim generalnym posiedzeniu organizacji jej członkowie wysłuchali rekomendacji opracowanych przez specjalną komisję WANO, które miały być odpowiedzią na tragedię w Fukushimie. Jednogłośnie przyjęto pięć zaleceń. Oprócz stworzenia systemu reakcji są to: rozszerzenie zakresu działania WANO, wprowadzenie przeglądów instalacji jądrowych, poprawa jakości wszystkich usług i produktów WANO, ocena sposobu funkcjonowania jej biur regionalnych.

„Choć wypadek w Fukushimie nie był spowodowany błędami popełnionymi przez WANO, to jednak uświadomił organizacji, że istnieje część aktywności, które zostały zaniedbane, w tym poprawa systemu reakcji na zdarzenia niespodziewane, zarządzanie kryzysowe. Opracowane przez nas zalecenia mają podnieść efektywność WANO i całego przemysłu nuklearnego. Poprawiając jakość funkcjonowania organizacji lepiej dbamy o bezpieczeństwo nuklearne” – napisała WANO w oświadczeniu.

Jak zaznaczają eksperci WANO, kluczowym zaleceniem ma być stworzenie systemu przeglądów instalacji jądrowych. Teraz będą one następować częściej, ma ulec poprawie także ich jakość. Czuwać nad tym ma udoskonalona struktura instytucjonalna organizacji. Przeglądy każdej istniejącej instalacji będą powtarzane co cztery lata.

- Opracowane przez nas zalecenia wyraźnie dowodzą, że cała branża nuklearna dojrzała do tego, by lepiej zadbać o bezpieczeństwo i wspólnie stawić czoła największemu wyzwaniu, z jakim przyszło nam się zmierzyć w ciągu ostatnich 25 lat – oznajmił Laurent Stricker, przewodniczący WANO.

Źródło: World Nuclear News, 28.10.2011