Chiny zgłaszają gotowość budowy dwóch reaktorów w rumuńskiej elektrowni nuklearnej Cernavodă – podała agencja Reuters, powołując się na rumuńskie ministerstwo gospodarki.

Jedyna rumuńska elektrownia atomowa działa od 1996 r. i produkuje ok. 20 proc. prądu potrzebnego w kraju. Obecnie władze w Bukareszcie chcą rozbudować jej moce produkcyjne – i szukają prywatnego inwestora,  który pomoże sfinansować budowę dwóch nowych reaktorów.

- Podpisaliśmy z chińskim przedsiębiorstwem porozumienie, które pozwoli mu uzyskać dostęp do  informacji dotyczących tego, na jakiej zasadzie może ono zainwestować w budowę trzeciego  i czwartego reaktora w elektrowni -  oświadczyło rumuńskie ministerstwo. Podpisy pod umową złożyli także przedstawiciele China Guangdong Nuclear Power Group.

Współpraca z tym przedsiębiorstwem to nie jedyna forma kooperacji Rumunii z azjatyckim przemysłem atomowym. W maju rumuńskie ministerstwo gospodarki ogłosiło, że gotowość zainwestowania w budowę dwóch reaktorów zgłosiła także koreańska firma KEPCO. W zamian miałaby ona zostać właścicielem 40 proc. udziałów w rumuńskiej elektrowni. Koszt tej  transakcji oszacowano na 4 mld euro.

Źródło: Reuters, 19.10.2011