W tym roku Fundacja FORUM ATOMOWE obchodzi okrągły jubileusz. Kiedy dokładnie wszystko się zaczęło?

Pracujemy już od 2008 roku i dokładnie 10 lipca obchodziliśmy piątą rocznicę powołania Fundacji. Szczerze przyznam, że ten czas zleciał naprawdę szybko. Chociaż nie wszystko, co zaplanowaliśmy, udało się zrealizować, to jednak mamy na swoim koncie kilka ciekawych i wartościowych projektów – myślę o naszej największej akcji, jaką jest „Atomowy Autobus – Mobilne Laboratorium”.

FORUM ATOMOWE, to bardzo ciekawe przedsięwzięcie, szczególnie w perspektywie planów budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Skąd pomysł na stworzenie fundacji? W 2008 roku mało jeszcze mówiło się o budowie elektrowni atomowej w Polsce.

To prawda, kiedy powstawała Fundacja, idea powrotu do energetyki jądrowej w Polsce dopiero się rodziła. Byłem jeszcze wtedy studentem, przeszedłem roczną praktykę w Dziale Szkolenia Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku, który odwiedza kilka tysięcy osób rocznie i sam zauważyłem jak duża jest potrzeba edukacji polskiego społeczeństwa w tej dziedzinie. A niestety instytucji i organizacji, które zajmowałyby się działalnością popularyzatorską jest niewiele. Wówczas zrodziła się idea powołania fundacji, której celem byłaby działalność informacyjna i edukacyjna w dziedzinie pokojowego wykorzystania energii atomowej i promieniotwórczości oraz promocja idei budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Dlaczego „edukacja polskiego społeczeństwa”? Czy Polacy wiedzą zbyt mało w tej dziedzinie? Mieszkańcy innych krajów mają większą świadomość, jeśli chodzi o wiedzę z fizyki i nauk pokrewnych, a szczególnie energii jądrowej i promieniotwórczości?

 Świadomość i wiedza Polaków, dotycząca jądrowych źródeł energii czy wykorzystania promieniotwórczości niestety jest niewielka. Nie wydaje mi się jednak, abyśmy odbiegali od mieszkańców innych krajów, oczywiście nieposiadających energetyki jądrowej, jak my. Nie ukrywam, że nasza praca nie jest łatwa. Musimy zwalczać fałszywe mity i stereotypy, dotyczące energetyki jądrowej. Społeczeństwo wciąż pamięta Czarnobyl, a dwa lata temu doszła nam jeszcze Fukushima. Media przekazują często fałszywy, nieprawdziwy obraz tych dwóch awarii. Nasze działania kierujemy do wszystkich, bez względu na wiek, wykształcenie czy przynależność do grup społecznych. Realizujemy wykłady, pokazy, warsztaty zarówno dla najmłodszych – słuchaczy Uniwersytetów Dziecięcych, jak i najstarszych – dla studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Trudności naszej pracy dodaje fakt, że ograniczana  jest liczba godzin przedmiotów ścisłych, szczególnie fizyki, w programach edukacyjnych polskiego szkolnictwa podstawowego i średniego. Z naszych doświadczeń wynika, że najbardziej skuteczną metodą przekazywania wiedzy młodzieży jest właśnie bezpośredni kontakt z młodymi specjalistami, którzy wykorzystując nowoczesne i interaktywne metody nauczania, potrafią w atrakcyjny sposób przekazać informacje o atomistyce i nauce o promieniowaniu.

Jak rekrutujecie wolontariuszy? Czy muszą spełniać określone wymogi? Czy każdy ma szansę być wolontariuszem? Może zainteresowani zgłaszają się do Fundacji sami?

Rekrutację do naszej Fundacji prowadzimy przez cały czas. Osoby zainteresowane współpracą zgłaszają się same, ale czasami wyławiamy ciekawych ludzi podczas różnych branżowych spotkań. Jesteśmy już na takim etapie rozwoju Fundacji, że nie przyjmujemy wszystkich jak popadnie, a starannie dobieramy osoby do Zespołu. Najważniejsze, aby kandydat był w ogóle zainteresowany tematem i miał ochotę do działania. Potrzebujemy przede wszystkim osób, które mają wykształcenie kierunkowe, ścisłe, np. w dziedzinie fizyki, energetyki lub nauk pokrewnych. Ważny jest także rozwój zespołu odpowiedzialnego za promocję naszych projektów i idei samej Organizacji.

Jak długo działalność Fundacji będzie kontynuowana?

Moim marzeniem jest, aby Fundacja działała tak długo, jak to tylko możliwe. Edukować społeczeństwo trzeba cały czas, na każdym etapie inwestycji – szczególnie teraz, kiedy wdrażamy program energetyki jądrowej, ale również wtedy, gdy elektrownia będzie już uruchomiona. Niezależnie jednak od realizacji tej inwestycji zamierzamy kontynuować i rozszerzać swoją działalność. Myślę, że będziemy mieli coraz więcej pracy, oby tylko zespół nie stracił zapału :-) Warto przywołać tu słowa Alberta Einsteina:„Ważne jest, by nigdy nie przestać pytać. Ciekawość nie istnieje bez przyczyny. Wystarczy więc, jeśli spróbujemy zrozumieć choć trochę tej tajemnicy każdego dnia. Nigdy nie trać świętej ciekawości. Kto nie potrafi pytać, nie potrafi żyć.”Myślę, że ludzie zawsze będą chcieli się czegoś dowiedzieć, a my wykorzystując cały nasz potencjał, będziemy starali się im tą wiedzę jak najskuteczniej i najciekawiej przekazać.