Reakcja łańcuchowa na żywo. Prawie...

Przebojem tegorocznej trasy Atomowego Autobusu będzie pokaz rozszczepienia jądra uranu. Dzięki technologii holograficznej każdy zobaczy, co dzieje się we wnętrzu reaktora jądrowego.

Załoga Atomowego Autobusu dba, aby co roku, zaskoczyć jakąś nowością. Dzięki temu każda trasa różni się od poprzedniej. W tym roku ciekawym punktem programu będzie pokaz pt. „Zajrzyj do wnętrza  pastylki paliwowej!”, w trakcie której widzowie będą mogli zobaczyć, jak wygląda rozpad jądra atomu.

Co w tym atrakcyjnego, skoro rysunki ilustrujące rozszczepienie atomu można znaleźć w każdej książce do fizyki? Otóż pokaz Atomowego Autobusu to trójwymiarowa animacja, do obejrzenia której wcale nie trzeba wkładać specjalnych okularów. Jest to możliwe dzięki tzw. piramidzie holograficznej – urządzeniu wyświetlającemu obraz w taki sposób, że widz może obejrzeć przedstawiony przedmiot z każdej strony.

Upowszechnienie się hologramów to kolejny przełom w technologiach audio-wizualnych. W 2010 r. specjaliści z IBM prognozowali, że nastąpi to w ciągu 5 lat. Zostały więc jeszcze dwa zanim po hologramy sięgnie prasa, reklama i oświata. W Polsce na razie z piramidy holograficznej postanowiło skorzystać Ministerstwo Finansów, które w październiku zamówiło w tej technologii film nt. "Konsolidacji i centralizacji systemów celnych i podatkowych". Rozszczepienie jądra uranu wydaje się jednak ciekawszym tematem, w dodatku, dzięki Atomowemu Autobusowi, hologram będzie można zobaczyć na Pomorzu już teraz.

Podczas tegorocznej trasy Atomowego Autobusu przewidziano trzy spotkania otwarte dla szerokiej publiczności w Choczewie, Gniewinie i Wierzchucinie (pozostałe  będą tylko dla uczniów). Na spotkaniach, oprócz holograficznej reakcji łańcuchowej, będzie można zobaczyć 11 innych pokazów na 5 stanowiskach, w tym prezentację makiety elektrowni jądrowej oraz pomiary promieniotwórczości przedmiotów codziennego użytku. Organizatorzy przewidują również konkurs z nagrodami.

Atomowy Autobus to mobilne laboratorium, w którym w przystępny sposób prezentowana jest wiedza z zakresu fizyki jądrowej, chemii i energetyki. Pomysłodawcami i realizatorami wszystkich pokazów są młodzi entuzjaści nauki skupieni w Fundacji Forum Atomowe. Tegoroczna, trzecia już trasa Autobusu, koncentruje się na Wybrzeżu.

zobacz film z poprzedniej edycji projektu: