Dnia 13 października 2011 roku odbyła się konferencja prasowa poświęcona uruchomieniu przez PGE Polska Grupa Energetyczna, inwestora pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, programu edukacyjno-informacyjnego „Świadomie o atomie”. Celem programu jest zachęcenie do poszukiwania informacji  o energii jądrowej i jednocześnie dostarczanie wiedzy umożliwiającej każdemu wyrobienie sobie własnego zdania na ten temat.

   

Podczas konferencji Tomasz Zadroga, Prezes Zarządu PGE SA, zaprezentował logo programu oraz portal www.swiadomieoatomie.pl, który stanowił będzie bazę do działań komunikacyjnych. Nad kształtem merytorycznym programu czuwają eksperci naukowi oraz pracownicy merytoryczni spółki. Kluczowymi zadaniami programu „Świadomie o atomie” jest wyjaśnienie tematów budzących obawy społeczeństwa dotyczących m.in. kwestii bezpieczeństwa oraz przedstawienie korzyści, przede wszystkim ekonomicznych, społecznych i środowiskowych związanych z inwestycją.

W ramach programu PGE planuje zorganizowanie cyklu spotkań, warsztatów i debat adresowanych do różnych grup społecznych – przedstawicieli mediów, władz różnego szczebla, organizacji społecznych i wszystkich obywateli. Istotnym elementem prowadzonych działań będzie komunikacja skierowana do społeczności lokalnych z regionów potencjalnych lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej. Wsparciem dla tych wszystkich działań będzie kampania reklamowa prowadzona zarówno w prasie jak i w Internecie, której towarzyszy hasło„Masz wiedzę czy tylko opinię?”.

Konferencja prasowa rozpoczęła działania komunikacyjne, które będą prowadzone nieprzerwanie od teraz, poprzez etap przygotowania inwestycji, budowy, aż do uruchomienia pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej. Jest to niezbędne dla pozyskania przez PGE zrozumienia i wsparcia dla tej inwestycji wśród Polaków, zwłaszcza wśród mieszkańców z regionów potencjalnych lokalizacji elektrowni. PGE chce prowadzić działania edukacyjne na temat energetyki jądrowej i na bieżąco informować o postępach prac w projekcie.

Inauguracja programu „Świadomie o atomie” to także debiut znaku, którego nowoczesna, trójwymiarowa forma graficzna inspirowana jest modelem atomu. Nie odnosi się jednak do niego w sposób bezpośredni a stanowi próbę opisania go na nowo. Kolory znaku  nawiązują do ekologii: zieleń przynależy ziemi, błękit zaś wodzie. Są wyrazem nowoczesnych technologii, których jednym z wyznaczników jest właśnie przyjazność środowisku.