Energetyka jądrowa i perspektywa finansowa UE były tematami poniedziałkowych rozmów premierów Polski i Finlandii. Szef polskiego rządu został zaproszony do Helsinek, które ma odwiedzić latem przyszłego roku.

Na konferencji prasowej, w której uczestniczyli Donald Tusk i Jyrki Katainen - szef polskiego rządu zapowiedział podniesienie relacji polsko-fińskich na "wyższy poziom".

Premierzy rozmawiali m.in. o energetyce jądrowej. "Po dzisiejszej rozmowie jeszcze bardziej wzrosło moje przekonanie o sensowności podjęcia programu jądrowego także w Polsce" - powiedział Tusk. Jak poinformował, podczas przyszłorocznej wizyty w Finlandii odwiedzi miejsce budowy jednej z fińskich elektrowni jądrowych.

Według Tuska, Polska i Finlandia mają wspólne poglądy na wieloletni budżet UE. "Jesteśmy przekonani, że sytuacja kryzysowa w Europie nie pozwala na wyraźny wzrost budżetu europejskiego. Ale jednocześnie jesteśmy przekonani, że budżet - jak i inne formy współpracy w Europie - wymagają ochrony - szczególnie teraz w czasie kryzysu, kiedy niektórzy kwestionują sens wspólnoty europejskiej" - oświadczył szef polskiego rządu.

Jyrki Katainen jest premierem Finlandii od 22 czerwca br.(PAP)