29 marca 2012 r. Ministerstwo Gospodarki uruchomiło kampanię informacyjną na temat energetyki jądrowej.

Jak poinformowała Pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej Hanna Trojanowska, budowa elektrowni jądrowej to wielkie przedsięwzięcie, które może stać się kołem zamachowym dla całej polskiej gospodarki. Jednym z najważniejszych zadań państwa w tym procesie jest zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa obywateli.

foto: Ministerstwo Gospodarki

- Zależy nam na tym, aby pierwsza polska elektrownia jądrowa powstała przy aprobacie polskiego społeczeństwa. Aby było to możliwe, Polacy muszą mieć dostęp do aktualnych i rzetelnych informacji na temat tego przedsięwzięcia. Kampania ma pomóc taką wiedzę uzyskać – wyjaśnia wiceminister gospodarki. - Chcemy, aby miała charakter żywego dialogu ze społeczeństwem. Pragniemy poznać obawy Polaków i rozwiewać mity na temat energetyki jądrowej – dodała.

Według najnowszego sondażu SMG/KRC, 51 proc. ankietowanych jest za lub raczej za budową elektrowni jądrowej. Blisko 60 proc. respondentów ocenia swoją wiedzę na temat energetyki jądrowej zaledwie jako dostateczną lub niżej. Polacy są jednak skłonni to zmienić - zdecydowana większość uważa, że konieczna jest rzetelna kampania informacyjna dotycząca energetyki jądrowej. Zainteresowanie budzi przede wszystkim  opłacalność energetyki jądrowej, kwestie związane ze składowaniem odpadów, a także wpływ elektrowni na środowisko naturalne oraz zdrowie i życie ludzi. Na te pytania, a także na wiele innych, odpowie kampania Ministerstwa Gospodarki. Badania przeprowadzone na zlecenie resortu przez MillwardBrown SMG/KRC pokazują, że takich działań oczekuje aż 94 proc. Polaków.

Zdaniem Pełnomocnik rządu, wartością dodaną kampanii będzie udział w niej najlepszych polskich specjalistów w dziedzinie energetyki jądrowej. Wraz ze startem kampanii zainaugurowała swoją działalność również Koalicja ekspertów na rzecz energetyki jądrowej. Wśród nich znajdą się przedstawiciele najważniejszych ośrodków naukowych w kraju, które od lat prowadzą badania w zakresie energetyki jądrowej, a także uczestniczą w międzynarodowych projektach mających na celu rozwój tej dziedziny.

Na konferencji została też zainagurowana działalność Koalicji ekspertów na rzecz energetyki jądrowej. Z tego względu w konferencji uczestniczyli przedstawiciele środowisk naukowych i instytucji związanych z energetyką jądrową.

Deklarację współpracy w ramach koalicji w imieniu PGE Energia Jądrowa podpisał Witold Drożdż, p.o. Prezesa Zarządu.

Źródło: http://www.mg.gov.pl/