(Na zdjęciu: Grzegorz Wrochna, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych)

Polska stawia na badania nuklearnePowstało Narodowe Centrum Badań Jądrowych. 1 września oficjalnie zainaugurowała działalność nowa jednostka naukowa, która powstała w wyniku połączenia Instytutu Energii Atomowej Polatom i Instytutu Problemów Jądrowych.

Nowa instytucja będzie projektować urządzenia wykorzystywane w elektrowniach jądrowych. Ma też prowadzić badania nad składowaniem wypalonego paliwa jądrowego i szkolić specjalistów, którzy będą dbać o bezpieczeństwo oraz odpowiednią eksploatację przyszłych polskich elektrowni jądrowych – oświadczył prof. Grzegorz Wrochna, dyrektor nowej instytucji, na konferencji prasowej w Świerku. Jak podkreślił, będzie ona też edukowała Polaków, czym tak naprawdę jest energetyka jądrowa. – „Po niedawnym kryzysie w Fukushimie widzieliśmy, jakie było zamieszanie w mediach. W Polsce musimy mieć sposób na to, żeby społeczeństwo było rzetelnie informowane” – zaznaczył dyrektor.

W planach NCBJ jest opracowywanie urządzeń, produkowanie radioizotopów i wydawanie ekspertyz. Z tej części działalności NCBJ ma nadzieję czerpać dochody. – „Mniej więcej połowa przychodów instytucji tego typu na świecie pochodzi z dotacji budżetowych, a druga połowa z komercyjnych zastosowań badań. Na przykład badania materiałowe to obszar, w którym będziemy mieli dużo pracy, a także działalność, na której można dobrze zarabiać. Chcemy zmodernizować laboratorium badań materiałowych” – zapowiedział Wrochna.

Takie laboratorium – jak wyjaśnił – będzie mogło np. badać zawartość kapsuły z próbkami rozmaitych materiałów, które były użyte do budowy bloku energetycznego, umieszczanych standardowo w reaktorze każdej elektrowni. Co kilka lat próbki są wyjmowane i badane. Badając je, eksperci sprawdzają, jak może postępować degradacja elementów konstrukcji elektrowni.

Źródło: PAP