źródło: © European Union 2011 PE-EP

Wielu polskich eurodeputowanych, z przewodniczącym Jerzym Buzkiem na czele, uświetniło otwarcie wystawy „Maria Skłodowska-Curie w służbie nauki wczoraj i dziś" w brukselskiej siedzibie Parlamentu Europejskiego. Pretekstem do jej zorganizowania było 100. rocznica przyznania Polce Nagrody Nobla. Mecenasem wystawy była PGE Polska Grupa Energetyczna.

- To zaszczyt dla Parlamentu Europejskiego gościć wystawę poświęconą tej wielkiej, światowej sławy uczonej – podkreśliła Androulla Vassiliou, komisarz UE ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży. Przypomniała także, że Komisja Europejska utworzyła program Marie Curie Action. W jego ramach dokonuje się promocji młodych, wybitnych europejskich uczonych.

Jacek Saryusz-Wolski, przewodniczący polskiej grupy w europarlamencie, podkreślił w laudacji wygłoszonej na część noblistki, że w imieniu polskiej prezydencji wystąpi z wnioskiem o to, żeby do nazwy programu dołączyć jej drugie nazwisko – Skłodowska.

Europoseł Krzysztof Lisek odczytał list przesłany przez minister nauki i szkolnictwa wyższego. „Ustanowiony na mocy uchwał Sejmu i Senatu rok Marii Skłodowskiej-Curie zbiegający się z Międzynarodowym Rokiem Chemii, to znakomita okazja, by społeczności międzynarodowej przypomnieć zasługi Polki Wszechczasów dla nauki światowej” – napisała minister. Natomiast honorowy patron wystawy Jerzy Buzek wypunktował wyjątkowość polskiej noblistki. – Jej życie składało się z wielu pierwszych razów. Jako pierwsza kobieta otrzymała Nobla, jako pierwsza prowadziła autorski wykład na Sorbonie - wyliczał przewodniczący europarlamentu.

Sama wystawa składała się z dwóch części. Pierwsza była poświęcona życiu noblistki, a druga części naukowej, w której pokazano współczesne zastosowania odkryć Marii Skłodowskiej-Curie. Znalazło się także miejsce na część interaktywną, w której pokazano technologię tzw. rozszerzonej rzeczywistości. Goście, poruszając przed kamerą wizerunkiem noblistki, mogli na bieżąco obracać trójwymiarowymi modelami pierwiastków radu i polonu.

Źródło: informacje własne, PAP,  4.10.2011