19 lutego 2015 r. w kinie Muranów odbyła się premiera filmu „Obietnica Pandory”, poświęconego energii jądrowej. Autorem obrazu jest znany amerykański dokumentalista Roberta Stone. Co nakłoniło reżysera do zrealizowania filmu o problematyce, która dla wielu aktywistów jest kontrowersyjna?

Wszystko co według ekologów, ma pomóc w powstrzymaniu zmian klimatycznych, czyli energia słoneczna i wiatr, po prostu nie rozwiązuje problemu– twierdzi Robert Stone. Światowe zapotrzebowanie na energię wciąż rośnie, paliwa kopalniane są tanie i to jeszcze długo się nie zmieni. Stało się jasne, że potrzebujemy innego rozwiązania. Pomyślałem – sprawdźmy jaka jest prawda
o atomie, czy należy go wspierać– powiedział.  

Robert Stone – sam będąc ekologiem oraz twórcą nominowanego do Oscara „Radia Bikini”, dokumentu o amerykańskich testach broni jądrowej,  w „Obietnicy Pandory” przygląda się osobistym historiom znanych aktywistów, którzy radykalnie zmienili swoje stanowisko wobec energetyki jądrowej. W swoim filmie zabiera widza w podróż, w trakcie której śledzi proces przemiany postaw głównych bohaterów wobec tego źródła energii elektrycznej i analizuje fakty i mity z nim związane.

Na świecie film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Był wyświetlany na niezależnych festiwalach, takich jak Sundance Film Festival. A jak wizję reżysera przyjęła polska widownia?