PGE EJ 1, w ramach działań edukacyjno-promocyjnych prowadzonych na terenie gmin lokalizacyjnych, stworzyła Energetyczną Ścieżkę Edukacyjną Nordic Walking na terenie Nordic Walking Park „Białogóra” (gm. Krokowa). Na wszystkie osoby ceniące aktywny wypoczynek, na trasie ścieżki przygotowano 7 tablic edukacyjnych, które w przystępny sposób wprowadzą spacerowiczów w tematykę energetyki jądrowej. Zwiedzający nową trasę będą mogli dowiedzieć się m.in.: jak działa elektrownia jądrowa, skąd wydobywa się uran oraz czy promieniowanie jonizujące jest bezpieczne dla naszego zdrowia.

Ścieżka Nordic Walking

Mapa Energetycznej Ścieżki Edukacyjnej Nordic Walking wraz z zaznaczonymi poszczególnymi tablicami

Energetyczna Ścieżka Edukacyjna Nordic Walking przebiega przez część Rezerwatu Roślinności Atlantyckiej, a jej trasa charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem terenu. Osoby, które odwiedzą nową trasą, będą miały okazję spacerować wśród sosnowych lasów jak i wśród piaszczystych nadmorskich wydm. Ścieżka została wytyczona na już istniejących w Białogórze trasach nordic walking: zielonej, czerwonej, żółtej oraz czarnej.

- Z wiedzą o energetyce jądrowej staramy się dotrzeć do różnych grup społecznych, w tym także do turystów, którzy aktywnie spędzają czas nad polskim morzem. Stąd powstał pomysł stworzenia Energetycznej Ścieżki Edukacyjnej Nordic Walking w Białogórze. Naszym celem jest uświadamianie okolicznych mieszkańców i turystów, że energetyka jądrowa jest przyjaznym środowisku i bezpiecznym źródłem wytwarzania energii – mówi Katarzyna Włodek-Makos, Dyrektor Biura Komunikacji i Relacji Zewnętrznych PGE EJ 1.

- Uważam, że ustawienie tablic edukacyjnych o energetyce jądrowej jest bardzo ciekawym pomysłem. Na pewno wiele osób spacerujących trasami Nordic Walking w Białogórze z przyjemnością zatrzyma się przy tablicach i dowie  się z nich nowych interesujących faktów nt. energetyki jądrowej. Treści tam prezentowane są zrozumiałe zarówno dla dzieci jak i dorosłych - Powiedział Krzysztof Walczak, pomysłodawca i inicjator Pucharu Bałtyku - zawodów Nordic Walking.

Tematy poszczególnych tablic:

  • Energetyczna ścieżka nordic walking
  • Zajrzyjmy do jądra atomu
  • Rozszczepienie i energia jądrowa
  • Czym jest promieniowanie jądrowe?
  • Jak działa elektrownia jądrowa?
  • Elektrownie jądrowe są bezpieczne!
  • Elektrownie jądrowe w Europie i na świecie

Pierwszą okazję do przejścia Energetyczną Ścieżką Edukacyjną Nordic Walking mieli uczestnicy zawodów nordic walking w ramach cyklu - Puchar Bałtyku na dystansie 5 i 10 km, które odbyły się 7 sierpnia w Białogórze.

Puchar Bałtyku_Białogóra

Start zawodników w ramach Pucharu Bałtyku w Białogórze

Spółka PGE EJ 1 jest podmiotem odpowiedzialnym za przygotowanie i proces budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Energetyczna Ścieżka Edukacyjna Nordic Walking powstała w ramach realizowanego przez PGE EJ 1 ogólnopolskiego programu edukacyjnego - Świadomie o Atomie. Celem programu jest przekazywanie kompleksowej i przystępnej wiedzy na temat energetyki jądrowej, umożliwiającej każdemu kształtowanie własnej opinii w tej sprawie. Gmina Krokowa jest jedną z trzech gmin, na których terenie PGE EJ 1 rozważa lokalizację pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Lokalizacja „Żarnowiec” znajduje się na terenie gmin Gniewino i Krokowa, natomiast druga z rozważanych lokalizacji - „Lubiatowo-Kopalino” położona jest w sąsiedniej gminie Choczewo.

5

Jedna z tablic edukacyjnych na Energetycznej Ścieżce Edukacyjnej Nordic Walking

Partnerami Energetycznej Ścieżki Edukacyjnej Nordic Walking są: Gmina Krokowa, Nadleśnictwo Choczewo oraz Krokowskie Centrum Kultury.