W wiedeńskiej siedzibie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) odbył się wernisaż wystawy poświęconej  Marii Skłodowskiej-Curie. W ten sposób oddano hołd wybitnej Polsce w 100. rocznicę wręczenia jej Nagrody Nobla.

Wernisaż uświętnili m.in. Hanna Trojanowska, wiceminister gospodarki, pełnomocnik polskiego rządu ds. energetyki jądrowej, Florence Mangin, ambasador Francji w Wiedniu oraz Yukiya Amano, dyrektor generalny MAEA. Ten ostatni w przemówieniu podkreślił rolę kobiet w sektorze energii jądrowej. – W ciągu ostatnich 100 lat sytuacja kobiet w nauce znacząco się poprawiła. Jednakże cały czas jesteśmy świadomi, że pozostało  jeszcze wiele do zrobienia i ciągle daleko nam  do osiągnięcia pełnej  równowagi między płciami w tej dziedzinie – podkreślił  Amano, dodając,  że obecnie 24 proc.  zatrudnionych w MAEA to kobiety.

- Mam nadzieję,  że Maria  Skłodowska-Curie będzie inspiracją dla wielu młodych  studentek, by decydowały  się na rozpoczęcie kariery naukowej i zawodowej w przemyśle nuklearnym. Właśnie temu ma służyć obecna wystawa – zaznaczał Amano.

Z kolei wiceminister Trojanowska podziękowała przedstawicielom MAEA za uznanie, jakim obdarzają osiągnięcia naukowe polskiej uczonej i uhonorowanie jej wkładu w rozwój energetyki jądrowej. Przy okazji spotkania z Amano przedstawiła obecny stan prac nad realizacją Programu polskiej energetyki jądrowej. Jak poinformowała, trwają przygotowania do przeprowadzenia w Polsce misji INIR (Integrated Nuclear Infrastructure Review) i IRRS (Integrated Regulatory Review Sernice). Misja INIR została zaplanowana na maj 2012 r. W przygotowaniach do niej doradzają Polsce eksperci MAEA.

Źródło: Ministerstwo  Gospodarki, MAEA, 9.12.2011