18 kwietnia 2012 w Warszawie przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki oraz PGE Energia Jądrowa rozmawiali z samorządowcami z terenów, na których może powstać pierwsza polska elektrownia jądrowa.

Konsultacje zorganizowano w ramach rządowej kampanii informacyjnej "Poznaj Atom. Porozmawiajmy o Polsce z Energią".
Na spotkanie w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" przyjechali m.in. przedstawiciele władz województw zachodniopomorskiego i pomorskiego oraz gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa. Nie pojawili się samorządowcy z gminy Mielno.

Foto: Ministerstwo Gospodarki

Konsultacje potwierdziły ogromne zapotrzebowanie na informacje nt. planów rządu i inwestora - powiedziała PAP pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska. "Przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządów byli bardzo dociekliwi, bardzo interesował ich nie tylko sam proces inwestycyjny, ale i łańcuch korzyści oraz skutków wynikających z tego typu inwestycji" - podkreśliła.

"Mówiliśmy o możliwości rozszerzenia rynku pracy, znalezienia zatrudnienia, nie tylko w samej elektrowni, ale w sektorze usług, który będzie się dynamicznie rozwijał, gdy lokalizacja zostanie wybrana. Mówiliśmy też o możliwościach wykorzystania przez gminy podatku od nieruchomości" - dodała Hanna Trojanowska.

Witold Drożdż, p.o. Prezesa Zarządu PGE Energia Jądrowa, przytoczył szacunki firmy doradczej KPMG, z których wynika, że z tytułu tego podatku do budżetu gminy - gospodarza elektrowni może trafiać nawet 36 mln zł rocznie, a sąsiednie gminy mogą mieć do podziału podobną kwotę.

Biorący udział w dyskusji b. minister środowiska Andrzej Kraszewski podkreślał, że najtrudniejsze tematy można rozwiązać, gdy się ze sobą mądrze rozmawia. Jako przykład porozumienia podał działające składowisko odpadów promieniotwórczych w gminie Różan. Kraszewski podkreślał, ze obiekt przynosi korzyści zarówno społeczności lokalnej jak i sektorowi jądrowemu. Miasto Rożan poziomem rozwoju można dziś porównać z najlepiej rozwiniętymi miastami Bawarii - mówił prof. Kraszewski.

Źródło PAP, MG