Co zrobić z wypalonym paliwem reaktorowym? Czy energetyka jądrowa jest bezpieczna? Jak wygląda status projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej? Odpowiedzi m.in. na te pytania poznają uczestnicy V edycji Międzynarodowej Szkoły Energetyki Jądrowej. Zapisy trwają do wyczerpania limitu miejsc.

Szkoła odbędzie się między 7 a 10 maja w centrum konferencyjnym Hotelu Gromada w Warszawie oraz na terenie Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Celem V Szkoły Energetyki Jądrowej będzie dostarczenie słuchaczom rzetelnej informacji o jądrowych źródłach energii, o bezpieczeństwie jądrowym, ekonomice i roli energetyki jądrowej w zapewnieniu ochrony środowiska i bezpieczeństwa energetycznego Polski. Umożliwi ona także wysłuchanie wykładów najlepszych światowych specjalistów o bezpieczeństwie reaktorów proponowanych dla Polski. Wychodząc poza zwykle przedstawiane podstawowe informacje, wykładowcy omówią wyniki analiz wysokiego szczebla wykonane dla reaktorów III generacji, w szczególności przedstawiając ich bezpieczeństwo w świetle wniosków z awarii w Fukushimie i z programu testów bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Wiedza słuchaczy zdobyta na wykładach zostanie wzbogacona o praktyczne ćwiczenia w laboratoriach badawczych Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Uczestnicy będą mogli wykorzystać zdobyte umiejętności podczas warsztatów w Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych, Laboratorium Badań Materiałowych oraz w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Kulminacyjnym momentem będą zajęcia w czynnym reaktorze badawczym "MARIA" - jedynym tego typu obiekcie w całej Polsce.

Szkoła jest inicjatywą Narodowego Centrum Badań Jądrowych i Jądrowych w Świerku i Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Ma zwiększać świadomości opinii publicznej na temat energii jądrowej oraz dostarczać słuchaczom rzetelne informacje o bezpieczeństwie jądrowym i postępowaniu z odpadami radioaktywnymi. Organizatorzy zapewnili udział nie tylko światowej sławy ekspertów i naukowców, ale również praktyków mających doświadczenie przy budowie elektrowni jądrowych na całym świecie.

Szkoła Energetyki Jądrowej odbywa się pod patronatem Ministerstwa Gospodarki.

PGE Energia Jądrowa jest sponsorem tego wydarzenia.

Więcej informacji na stronie - http://www.szkola-ej.pl/

Transmisja na żywo -  (8 i 9 maja)

Źródło: NCBJ, PAP