Eksperci ds. zatrudnienia są zgodni, że w Polsce rosnąć będzie zapotrzebowanie na specjalistów
w zakresie energetyki jądrowej. Ostatni raport nt. rynku pracy, przygotowany przez firmę WorkService pokazuje, że średni deficyt pracowników w branży energetycznej wynosi -17 %.  Przewidywane jest, że energetyka – w tym sektor jądrowy jest jednym z dziesięciu obszarów, które stworzą najwięcej nowych miejsc zatrudnienia w 2015 roku.

Rozwój specjalizacji związanych z energetyką na polskim rynku pracy prognozują również analitycy Hays Poland w najnowszej edycji dorocznego „Raportu płacowego”. Zdaniem autorów dokumentu, w  sektorze energetycznym poszukiwani będą w szczególności specjaliści z międzynarodowym doświadczeniem w projektach jądrowych. Na rynek pracy wpływać będą również zmiany w prawodawstwie, czyli liberalizacja rynku gazu oraz regulacje dotyczące odnawialnych źródeł energii. Nowe prawo wymaga od firm energetycznych dostosowania pod względem regulacyjnym i rynkowym, dlatego niezbędni będą praktycy w tym zakresie. Rośnie także zapotrzebowanie na inżynierów w inwestycjach z wydobyciem ropy naftowej i gazu. Jak wskazują dane, miejsc pracy nie kreuje natomiast sektor łupkowy.

Szczegóły dot. raportu firmy WorkService można poznać   tutaj. „Raport Płacowy 2015. Trendy na rynku pracy” jest dostępny do pobrania na stronie Hays Polska.