26 listopada „Atomowy Autobus – Mobilne laboratorium” wyrusza w trasę objazdową już po raz drugi. Tym razem, poza ośrodkami akademickimi w całej Polsce, działalność fundacji zostanie skoncentrowana w północnych regionach kraju, szczególnie w województwie pomorskim i zachodniopomorskim.

Patronatem generalnym projektu jest Ministerstwo Gospodarki.
Akcję informacyjną wspiera PGE Energia Jądrowa S.A.

Druga edycja „Atomowego Autobusu” rozpocznie się 26 listopada i będzie trwała do 5 grudnia. Tegoroczna trasa obejmie 10 polskich miast i wystartuje, tak jak poprzednio z Warszawy.

Projekt „Atomowy Autobus” jest największym przedsięwzięciem Fundacji FORUM ATOMOWE. Głównym jego celem jest przekazywanie obiektywnej wiedzy z dziedziny energetyki jądrowej i promieniotwórczości i uświadamianie społeczeństwu, że energia ta jest bezpieczna i przede wszystkim, że Polska jej potrzebuje.Działalności Fundacji sprzyja motto Marii Curie-Skłodowskiej: „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”. Dlatego wychodzimy z inicjatywą do większego grona społeczeństwa i odwiedzamy w tym roku miejscowości, których mieszkańcy potrzebują informacji i odpowiedzi na frapujące ich pytania– wyjaśnia Prezes Fundacji Łukasz Koszuk.

Społeczeństwo polskie nadal potrzebuje wiedzy w tej dziedzinie, a „Atomowy Autobus” jest doskonałą okazją, żeby dowiedzieć się jeszcze więcej. Fundacja ma wiele pomysłów na to, w jaki sposób zainteresować ludzi i opowiedzieć im, jaka jest zasada działania elektrowni jądrowych i co dzięki nich możemy zyskać.Chcemy stworzyć otwartą debatę, dialog społeczeństwa, który będzie opierał się na racjonalnych argumentach i naukowych podstawach, a nie na stereotypach i sloganach bazujących na strachu, który zwykle wynika z niewiedzy– podsumowuje założenia akcji Łukasz Koszuk.

„Atomowy Autobus – Mobilne Laboratorium” to obecnie najważniejszy, ogólnopolski projekt Fundacji. W każdej miejscowości będzie wystawione stoisko dydaktyczno-informacyjne, na którym pracownicy Fundacji zaprezentują ciekawe doświadczenia fizyczne i odpowiedzą na wszystkie pytania z dziedziny energetyki jądrowej i ochrony radiologicznej. Podczas pokazów pracownicy Fundacji przeprowadzą też pomiary promieniowania jonizującego, emitowanego przez przedmioty codziennego użytku. Każdy będzie mógł przekonać się, że wszystko wokół nas promieniuje. Dla amatorów najdrobniejszych szczegółów pokażemy makietę elektrowni jądrowej oraz jej działanie, rozpoczynając od pojedynczego rozszczepienia jądra uranu, do generowania prądu przez turbiny.

W programie są zaplanowane także seminaria o tematyce naukowej i społecznej, dla bardziej dociekliwych, które prowadzone będą przez pracowników Fundacji. Natomiast dla młodszych i spragnionych wrażeń przygotowaliśmy konkursy z nagrodami!

 

Więcej informacji na stronie internetowej projektu: www.atomowyautobus.pl

Źródło: Fundacja Forum Atomowe